en güzel yurt dışı yemekleri

/ 6
italya’da napoli’de yenen pizza. hiç böylesini yemediğim pizzadır. buralarda bulunmaz.
hollanda'da kapsalon. Aslında bildiğimiz iskender de işte hadi gönülleri kırılmasın altı patates kızartması üstü kuzu eti ve kaşar en üstü salatalık soğan marul olan bir yemek genelde bir kaç çeşit sosla servis edilir.
litavanya da adı şaltibarşçai olan pembe çorba. çorba desekte cacık kıvamında soğuk yenen bir yemek. kefir pancar dere otu salatalık yeşil soğan falan var içinde. ben lezzetli buluyorum.
Budapeşte'de yediğim Languş aslında bildiğimiz babaanne pişisine çok benziyor ama sosuyla baya güzel gidiyor.
Budapeştede Langos ve Pragda Trdelnik yemek için tekrar oralara gitmek istediğime göre benim için gezdiğim gördüğüm kadarıyla bu ikisidir.
fas'ta tajin denilen, bizim güveç kaplarımıza benzeyen bir kapta yapılmış et yemeği.
italyada ilk gün makarna yedim. nasıl neden ünlü anlamadım. geri kalan günlerde her gün farklı bir pizza denedim

barcelona kiosko burger fp nin altında kalıyor ama gitmişken yenilebilir. tapas diye yediğim şey patatesmiş oysa resimlerde çok farklıydı. paella'yı da aşırı yemek seçme özelliğimden dolayı yiyemedim

amsterdamda gardan çıkıp merkeze doğru yürüken sağınızda patates kızartması satan yerler oluyor. tam bir eşek arpası. tok tutar, ucuzdur, güzeldir.

berlinde berliner wurst- bira denenebilir

pragda charles köprüsünden old town meydanına giderken çok güzel black ice creamli trdelnik deneyebilirsiniz. çubukta soslu patates bir cacığa benzemiyor.

budapeşte langos denilen şey türkiyedeki pişi. şuylu buylu çeşitleri var işte sen istediğini seçiyorsun. çok yemek seçerim. bu yüzden goulash yemek istemedim bir şeye benzetemedim
Portekiz de deniz mahsulu sevenler icin panea yi tek gecerim deneyim efenim.
karadağ'da bar diye sahil var orda yediğim hamburgerin lezzeti hiçbir yerde yoktur hee aslında bizim burda cigerci erdal var yarım+ayran 4 tl hakkını yememek lazım
Norveçte yediğim ev yapımı çilek reçeli soslu geyik eti
/ 6