elginkan vakfı

bünyesinde eca ve serel gibi yapı malzemelerine ait 20 şirketi barındıran elginkan holdinge ait bir vakıftır. elginkan vakfı, 1985 yılında elginkan ailesi’nin son temsilcisi ekrem elginkan tarafından şirketlerinin sonsuza kadar yaşaması amacıyla 1985 yılında kurulmuştur. vakfın mütevelli heyeti, aralarında itü, boğaziçi, odtü gibi üniversitelerin yanı sıra, tübitak gibi 20 kuruluş temsilcisi ve 14 değişmez üyeden oluşuyor.

kaynak: hayrına holding

vakıf bünyesinde öğrencilere burs, ücretsiz eğitim, konaklama gibi hizmetler sunuluyor. manisalı bir aile olduklarından mütevellit, manisa organize sanayi içinde meslek lisesini andıran büyük bir komplekste eğitim faaliyetlerini sürdürmekteler. eğitim saatleri içinde koridorlarda konuşmak dahi yasaktır. bu eğitim işini oldukça ciddi yapıyorlar. yemekhane ve yatakhaneler askeriyeyi andırır.

web sitelerinden eğitimlerin başlıkları, yeri ve saati gibi bilgileri alabilirsiniz. aynı zamanda burs duyuruları da yapılıyor.

her ne kadar eğitim alanında gösterdikleri bu ciddiyet ve katkılar için takdir etsem de geçtiğimiz günlerde yaşadığım bir olay dolayısıyla bu “ücretsiz eğitim” dedikleri şeyin parasının nasıl ve kimlerden çıkarıldığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

geçen akşam işten geldim. valide banyodaki musluğun kırıldığını söyledi. suyu açtığımız başlık göbekten kırılmış. neyse dedim alırız bir tane. ertesi günü koçtaş'a gittim. kalite kalite, marka marka bataryalar var. aldık mı iyisini alalım dedim. verdim parayı eca aldım yine. 250 lira bataya + 60 lira da montaj için aldılar.

dün sabah geldiler montaja. konu garantisinden açıldı. adamlar 20 yıl garanti veriyor bataryaya. eleman dedi ama abi garanti şartnamesi var aç bak oku. ben okumadan çocuk anlatmaya başladı. şebeke suyunuz 5 bar'ın üstündeyse tazyik düşürücü valf var eca'nın ondan takmanız gerekiyor ve lavabonun altındaki muslukların da değişmesi lazım, filtreli musluklardan var yine eca'nın ondan almanız, filtreleri de 2 yılda bir değiştirmek gerekiyor dedi. yoksa diyelim bu musluk yine diğeri gibi kırıldı. aradınız müşteri hizmetlerini, geldiler ve musluğa baktılar. musluğun içinde kireç, kum gibi taneler görürlerse garanti dışı kalır. fiyat nedir bunların dedim. valf 120 lira eca'nın olmak zorunda. filtreli musluklar 50’şer lira.

250 + 60+ 120 + 100 = 530 lira

elginkan'ın burs paraları böyle çıkıyor demek..

edit: kaynak eklendi

edit2: işbu başlık, adı geçen holding ve vakfı karalama değil, sözlük ahalisini yaşanılan tecrübe üzerinden bilgilendirme amacı taşımaktadır.