ekşi sözlük'te çaylak olmak

/ 2
ekşisözlük'te yazar olanlar ya da yazar olmak isteyenler bilirler. ekşi'de üyelik oluşturduktan sonra yazar olabilmek için sıraya alınırsınız. sıranız her gün sisteme giriş yapmanıza ve girdiğiniz entryler doğrultusunda değişir. yıllardır ekşisözlük okuyucusu olsam da hiç yazar olmayı düşünmemiştim. ta ki 4 ay öncesine kadar. bu geç kalınmış hareketle yazar olmaya karar verip üyelik oluşturduğumda kendimi 36bininci sıralarda buldum. düzenli olarak entry girip elimden geldiğince aktif olmaya çalışsam da sıram 28binle 34bin arasında sürekli değişiyor. bu sıra sürekli değişirken insan bir adım daha yaklaştım iki adım daha geriye düştüm diye kendi kendine sayıklanmaya başlıyor. aramızda benim gibi ekşisözlükte çaylak acısı çekenler varsa buyursunlar.
2 yıldır bekliyorum ilk girdiğimde 24k falandım şuan 15k'ya düşmüşüm, bu hesapla yaklaşık 3,5-4 seneye yazar olurum gibi :)
kişilerin bu isteği karşısında para mı veriyorlar huğammuna dedirten durumdur
ekşi sözlük çaylakları örgütlense sözlükte devrim bile yaparlar.
Sanırım bir 5 yıldır çaylak üyeyim. Yakında asil üyeliğe adım atarım. 200 küsuruncu sıradayım
Çaylaklara benden bir tüyo. duyduğuma göre 10binlik gruplar şeklinde yazar alımı yapılıyormuş. Yani, teker teker her yazdığınızı inceleyen, bireysel yazar kalitesini değerlendiren bir yapı yok. Her gün hesabına giriş yapan ve entry ekleyenlerin listelendiği bir sistemleri var. (örnek; bugün 7585. sıradasınız gibi) bu alımlar en az 4-5 sene aralıklarla yapılıyor, 5 sene (belki daha fazla) süredir bekleyen ve hesabına sabırla giriş yapan kişilerde herhalde iyidir diye 10 bin 10 bin alım yapıyorlarmış. Yani yazdığın içeriğin kalitesinden çok düzenli ve sabırlı olursan er ya da geç o yazarlık geliyor. Bunu ekşi'de yazar bir eleman anlatmıştı bana belki de uydurmuştur :) çok da şey etmemek lazım. Varsın sözlük ekşi olsun, hayatınız tatlı olsun yeter.
bir zamanlar çaylak olup asilliği beklerken nick, e-posta herşey unutuldu
Nba'de çaylaklıktan kurtulmak ekşidekinden daha kolaydır.
anlamsız ve gereksiz uzun bir bekleme süresinden geçilen saçma bir süreçtir.

anlamsızdır; çünkü içerik kalitesine hiçbir katkıda bulunmaz. bir kişinin 4 sene boyunca bekleyip entry okuduğunu ve kaliteli bir yazar haline geldiğini mi düşünüyorlar acaba? belli, kaliteye çok katkısı var. ondan sözlüğün gündemi ve yazıları çöp bile değil. sanki bir "donanımhaber sözlük" kıvamında takılıyorlar şu günlerde.
Ben de yıllardır bekliyorum, ilk başlarda çok gerilsem de zamanla alıştım, umursamıyorum şimdi, burası vb. alternatif birçok site var ve onların kaybı diye düşünüyorum.
/ 2