efes antik kenti

/ 2
izmir’in selçuk ilçesinde bulunan 8000 yıllık antik yunan kentidir. 2015 yılında unesco tarafından dünya mirası olarak tescillenmiştir.
özellikle tiyatro ve kütüphanesi büyüleyicidir. hala gidip görmeyeniniz varsa lütfen ilk tatilinizde oraya gidin.
yaşadığım yere iki saatlik mesafede olmasına rağmen halen daha gidemediğim antik kenttir ; en kısa sürede gidilecektir ve burada güzellikleri anlatılacaktır.
ilk olarak 2001'de gitmiştim oraya. o zamanlar o kadar doğaldı ki, bir de geçen yaz gittim. resmen ticarethane olmuş. giriş fiyatları yüksek, girerken ayrı ücret, efes içindeki bi yer vardı adını unuttum oraya girmek için ayrı ücret.
Şehrin kalıntılarına hala tamamen ulaşılmış değil, harika bir atmosfer.
olmadık yerlerine kamp atılmaması gereken antik kenttir. antik kenttir, kamp kurulacak bir yer değildir. etrafındaki görüntüler yüzünden insanı üzendir.
napoli de bulunan pompei den sonra dünyada en iyi korunmuş halde bulunan antik şehirdir.

zamanın en büyük ve önemli liman kentlerinden biriymiş. yani o tiyatronun önünden başlayıp toprak arazinin bittiği yere kadar olan yer aslında denizin başladığı yermiş. tiyatrosunda aziz john vaaz verdiği için birçok yabancı turist özellikle burayı görmek ve meryem ana evini ziyaret için bir zamanlar gemilerle kuşadası ve izmir e gelirdi.
Hayran kaldığım ve kalacağınız bir şehir... Onlarca tarihi yer gezip görmeme rağmen burası beni büyülemişti. M.Ö 6 bin yıl önce inşa edilmiş olup MS 100'de gösteriş olarak doruğa ulaşmış dönemin en görkemli ve zengin şehri...
Efes ziyaretinizde neden dönemlerinin en güçlü krallıklarının odak merkezi olduğunun cevabını kendiniz keşfedebilirsiniz, tavsiyedir :)
Cidden çok güzel korunmuş ve bir çok şey öğrenebilceğiniz bir antik kent ama yazın o sıcakta gezilmemesini öneriyorum inanılmaz bir sıcak oluyor bir şey anlamıyorsunuz.Ayrıca sizi “yokuş çıkmamak” için yukarıdaki kapıya götürmek isteyen şu at arabalarını bi güzel haşlayın.
tarihe merakı olanların gitmesini tavsiye ederim yoksa müze kartına 60₺ bayılıp 2 taş gördük ya birader gibi gibi cümleler kurmanın manası yok
/ 2