duisburg

Almanya'nın sanayi şehirlerinin birisi olması dışında bizim bu alaman akrabalarımızın genelde çalıştığı getto'laşmış bir şehir. sokağa çıktığınızda zaten perdeciler, gelinlikçiler, bakkallar, lokantalar türk tabelalar ile görüp arka fonda türkçe konuşmalar duyunca tamamen kendinizi türkiye'de hissedebiliyorsunuz.
Ruhrgebiet denilen sanayi bölgesinde yer almaktadir. Almanyanin en büyük nehir limani burada bulunur. Söylendigi üzere evlenecek bayanlar yüzlerce km yol katedip gelinliklerini buradan bakarlar. Yabanci nüfus asiri fazladir. Zannetmem o ki hemen batisinda bulunan Essen ve hemen güney sinirinda bulunan Düsseldorf gibi güzel ve gelismis sehirlere nazaran metrosu basta olmak üzere berbat ulasimi, yabancilar dairesindekilerin calismama istegi ve yabancilara domuz gibi bakisi, resmi dairelerdeki kisilerin birbirinden habersiz olusu ve sehrin ötelenip "Alman düzeni"ne kiyasla geride birakilmasi ve bunun normal görülmesi bundandir. Yabancilar dairesindeki calisanlar sirf iki dakika calismamak icin sizi "Bu islem baska yerde gerceklestiriliyor."diyerek gönderebilir. Israrci olun. Cok kisiye sorun bir durumu. En güzel ve olaysiz semti sahsen benim icin Meiderich"tir. Hemen yan semtlerde hemen her güün olaylar görmek mümkündür ve normal karsilanir. Duisburg-Essen Üniversitesinde okumak amacli gelmiyorsaniz tavsiye etmedigim bir sehirdir.
oyunraildekilerin ets2 konvoylarındaki güzel şehirlerden biri
Gastarbeiter sehri. Gerci butun Ruhrgebiet oyle ama Duisburg, Gelsenkirchen ve Dortmund'un baska hic bir olayi yok. Hatta cok fazla yabanci olmasindan kaynakli asiri bakimsiz ve pis diyebilirim. Evet malesef Almanya'da bir sehirdeki 'auslander' oranina gore sehrin temiz, duzenli vs olma orani dusuyor.