doğu ekspresi

/ 13
ankaradan karsa kadar giden ve yolculuk süresi 26 saati bulan tren. Ülkenin eskimeye yüz tutmuş nostaljik trenleriyle özellikle kış aylarında yapılan seyahatlerde muazzam kar manzaralarına vesile olan güzel tren.
interrail grubunun neredeyse tüm treni kaplayacak bir kalabalıkla yolculuk yaptığı expres.
her yıl "bu yıl kesin interrail yapıyoruz" deyip interrail yapamayan grup ile "bu yıl kesin doğuekspresiyle yolculuk yapıyoruz" deyip de bir türlü yolculuğu gerçekleştiremeyen grup, birbirine paralel iki gruptur.

edit: bu yıl gerçekten de kesin yapıyorum ve mutluluk ve heyecanla dolu olmam gerekirken hüzün kaplıyor içimi. söylersem beni anlayabileceğini düşündüğüm kimse olmadığı için buraya yazmak istedim.
umarım bir gün gitmek için bir an bile tereddüt etmeyeceğiniz ve sizi mutluluktan havalara uçuracak kadar mutlu eden bir tren yolculuğuna çıkarsınız, bunu söyledim çünkü sanırım aynı şeyi kendim için de umuyorum
Sivas'tan sonra artık heryer aynıdır. Çünkü her yer beyazdır. kalabalık bir şekilde gidildiğinde 25 saatin ne ara bittiğini anlamadığın dönüşte ise umarım bu yol hiç bitmez denilen tren hattıdır.
Mübarek ayı şubattır. Şubat'ta giderseniz hac diğer aylarda giderseniz umre kapsamına girer.
7 gün süren trans sibirya ekspresinin 1 gün süren fragmanıdır.
Ankara - Kars arası 26 saat süren ve Sivas Erzurum üzerinden giden kara tren. Yaklaşık 17 vagon (en az) uzunluğunda ve lokomotifi şimdilerde elektronik olan bir tren.
İnterrail Türkiye için değerlidir
Bkz. Karsrail
normalde ankaradan başlayan fakat 11 aralık 2017 tarihine kadar ırmak beldesinden başlayıp kars'ta son bulan tren yolculuğunun adı.

- 25 saat sürmektedir.

- 180 pulman, 40 örtülü kuşetli, 20 yataklı yolcu kapasitesine sahiptir.

- güncel bilet fiyatları şu şekildedir(13-26 yaş için) :

-pulman : 36,5 tl
-örtülü kuşetli : 51,5 tl
-yataklı : 86.5 tl (tek bilet alırsanız 106,5 tl olur ve kompartıman size özel kapanır,86,5 tl çift kişilik biletlerde geçerlidir)
Dün seyahat ettiğim tren. Gece 3-4 gibi yatağımda uyurken narkotik köpekleri üzerime atlarken gözlerimi açtım. Tren hareket halindeydi. Bir ihbar üzerine oradalardı sanırım. Onlarca kez bindiğim trende ilk defa aramaya denk geldim ve gece 3-4 gibi. Bizim kompartımanı geçip en sona gittiklerinde sesler yükselmeye başladı ve ayak sesleri çoğaldı. İkinci aramayıda 15 dk sonra yaptılar bu sefer kimlik için jandarmalar geldi. 20-25 dklık bi aradan sonra uykuma geri döndüm. Şu da çektiğim bir fotodur efenim.

https://i.hizliresim.com/LOOpZj.jpg
/ 13