dogs of berlin

berlin'in günümüz kozmopolit yapısını gözler önüne sermek isteyen akıcı, bolca karanlık olay içeren netflix dizisi. Almanya - Türkiye futbol maçı öncesi gurbetçi futbolcunun öldürülmesiyle başlayan hikaye boyunca Almanya'da yaşayan Türk ve araplar üzerine sağlam tespitler yapılıyor.
yeni izleyip bitirdim. yeni sezonu umarım gelir. özellikle alman polis kurt çok başarılıydı. o kirli polis karakterini çok güzel yansıtmışlar.
Türkler ile araplar arasındaki farkı çok belli edememiş yapım. Arap aileler bazen Türkçe konuşuyor, Türkler yallah yallah modunda.
--- spoiler ---
çıkış konularından birisi almanya'da türklere karşı yapılan ırkçılık olan dizi. neonazi-türk çatışmalarını bolca işlemişler. aralarda türkçe konuşmalar duyunca hoşunuza gitmiyor değil. onun dışında bolca bahis mafyası, uyuşturucu, iyi-kötü polis barındırıyor. bazı çatışma sahneleri ve aksiyon çekimleri zayıf kalmış kanımca ancak kurgu olarak iyi olması ve işlenmek istenen konu itibariyle beğendim. 8/10
--- spoiler ---
netflix'in globalleşmeyi yalnızca merkezden yerele değil, aynı zamanda yerelden merkeze de hedeflediğinin göstergelerinden biri olan dizi. bu dizi ve dark'la birlikte, almanların da sinema / dizi formatında sapasağlam işler çıkarabileceği görülmüştür.