doğada hayatta kalmak için gerekenler

Kesinlikle ucu açık, paslanmaz bir beyin ve düşünebilen, gerçekleştirebilen, kararlı bir bıçak yeterlidir.
Doğayı bilmemem ama hayatta kalmak için tek gereken şey bir sebep.
He ille de doğada hayatta kalıcam diyosan ucu keskin bir çakı ve doğayı talan etmeyecek kadar keskin bir zeka yeterlidir zannımca.
Doğada hayatta kalmak için bence bilgi şart. Çünkü bıçak her zaman işe yaramayacak. Örneğin akrep/sarıkız gibi haşerelerle mücadele, nadir de olsa kırık ve çıkıklar, güneş çarpması kış kamplarında hipotermi vs
Ayrıca Ben bir özel birlikte görev yapan askerim. Çıkmadan önce tahliye planımı kesin yaparım :)
yiyecek,içecek,su,giyecek,çadır,ateş,bıçak,tabak,bol bol ıslak mendil,kahve ve kitap.
hiçbir şeyiniz olmasa bile bir tane bıçağınız varsa, ateş yakmasını da biliyorsanız kolay kolay yıkılmazsın zaten. doğaya nasıl davranırsan o da sana öyle davranır bu tamamen bundan ibaret.
gözlem yeteneği. eğer duyu organlarınızdan biri dahi çalışıyorsa sizi tebrik ederim, doğada hayatta kalabilirsiniz. hayatta kalmanın tek esprisi ortama uyum sağlamaktır (bkz: doğal seçilim) ne yazıktırki, doğadan geldiğini unutan homosapiens, doğada hayatta kalmanın yollarını da unutmuşlardır. hatırlamak için ara ara medeniyet dediğiniz yapmacık dünyadan çıkıp gerçek evinize, annenize, kendinize yani doğaya adım atmak yardımcı olacaktır...
paracod ip (paraşüt ipi) hem dayanıklılık açısından hemde kılıfının içinde 7 parça daha ip olması açısından bir çok ihtiyacında kullanabilrisin. son dönemde bileklik anahtarlık vs. olarak insanlar taşıyorlar.
ağırsağlam bir bıçak
bıçaktan barınağa
barınaktan akarsuya
akarsudan yemeğe
dönmeli kampımda
elbetteki gerekli alet edevat. ama sonra olmazsa olmaz stres yönetimi.