dersim

/ 2
Tunceli adının gerçek adıdır. Gidip görülmesi gereken bir şehir.
Ülkenin ilk ve tek komünist partisinin belediyesi de burada yeralmaktadır. (bkz: ovacık)
Munzurda gözelerden buz gibi suyun çıktığı 5sn beklettiğin ayağını hissetmediğin mükemmel bir yer
Dogunun en guzel insanlariyla cevrilmis illerinden birisidir. Hele bir de ovacik belediye baskani vardir ki demeyin gitsin
ülkemizin okur yazar oranı en yüksek olan ilidir. bu bile kendisi için yapılacak en iyi tanımdır
Bu yıl 4 kez gitme fırsatı buldum. Nasıl desem, dersim huzur kokuyor. Tüm siyasi konular bi tarafa o kadar huzurlu, o kadar farklı bir şehir ki. Bi ara durup 'acaba buraya mı yerleşsem ' diye düşünmedim değil. Doğası, insanları... anlatmakla olmaz.

Hadi yola çıkın
Baba ocağım olan şehir. Üniversite diye ayrılıp bu süre içerisinde Çanakkale başta olmak üzere Marmara,Karadeniz ve Ege’de bir çok şehri gezip üniversite sonrası İzmir’e yerleşip, büyük şehir insanlarının “ay bana bir şey olmasın” bencilliği vb. Durumların canımı sıkması üzerine 1 ay sonrasına Zamansız dönüşlü biletini aldığım memleketim.

Küçük yer olmasından mı? hala daha mahalle,komşu kültürünün yaşanmasından mı? Bilemem ama düşenin elinden tutulur bizim oralarda. Büyükşehirlerde ise elini tutacak birini bulamayasın diye yerden kaldırmamak için tekme üzerine tekme.tabi objektif olmalıyım ki izmir yine farklı çoğu yere göre ama güvensizlik duygusu fena yerleşmiş insanların içine.

Memleketime dair en sevdiğim şey ilkbaharda yaşanan renk çümbüşü.hele o yağmur yağdıktan sonra gelen toprak kokusu, temiz hava. Doğa aşığıyım diyorsanız tam sizlik bir yerdir. Yerlisi elinden gelen yardımı yapar size. Tavsiye eder, elimden gelen yardımı da yaparım.
Bu sene tamamen bir tesadüf sonucu gittiğim ve hayran olduğum yerdir. Dağlarında ters lalerin olduğu krater gölleri bulunan dersim dağlarına tırmanmak için mayısta tekrar bölgeye gitme planımızdır.
şuradan okuyabilirsiniz
Dersim yeryüzündeki cennettir bir arkadaşımı görmek için gitmiştim dersime türkülerde geçtiği gibi gerçekten de Dersim dört dağ içindedir şehir merkezi doğa ile uyumlu başka bir şehir yoktur muhtemelen Türkiye’de öğrencisi yerlisi esnafı hepsi ayrı ayrı çok iyi insanlardır bir an önce siz de gitmelisiniz bence
Gidip festivale katılanası kamp yapılası munzura çıkılası gereken yer.
/ 2