derin devlet

Derin devlet, Anayasa'da belirlenmiş devlet yapısı dışında oluşturulan devlet yapısını ifade eden siyasi terim.
Televizyonda ilk defa Osman sınav tarafından deli yürek dizisiyle değinilen, sonra da kurtlar vadisi ile iyice ayyuka çıkan bir olgu olmuştur. Soner Yalçın ise bu konuda yaptığı araştırmalar ve yazdığı kitaplarla çoğu karanlık noktayı aydınlatmıştır. Ama karanlık kalan kısımlar hala da vardır.
ilk defa 1974’te bülent ecevit başbakanken dile getiriyor bu kavramı ve oluşumu. ingilizce’ye geçişi de direkt çeviri ile oluyor. (bkz: deep state)
Günümüzde 'belli bir kesim' tarafından kusursuz! devletimizin muhteşem işleyişi olarak addedilen bu kavram muhtemelen devletimizin karanlık işlerini yapan oluşumların bir şekilde fazlaca güç kazanması sayesinde ortalığa çıktı ve efsane halini aldı. Kimileri için derin devlet kayıp insanlar, sahipsiz mezarlıklar, faili meçhul cinayetler demek iken bazıları için de kahramanlık ve vatanseverlik demek olduğunu sanıyorum. Dizilerdeki palavralar ile son yıllarda güçlenip saçma bir hal aldığını da söylemem gerekiyor. Ak saçlılar vb sallamasyon isimler ile insanlar bunları gerçek zannedip aldanıyor.