dereköy aziziye sınır kapısı

dereköy sınır kapısı, bulgaristan-türkiye gümrük kapısıdır. kırklareli'de bulunan sınır kapısına karayoluyla E87 yolundan ulaşılabilir.

bayramlarda bulgar türkleri ile bayramlaşmaya gelen gidenlerden dolayı çok uzun kuyruklar olur. uzun dediysem harbi uzun. 7 - 10 saat arası beklemeli. yavas çalışan bulgar tarafı ile eziyet kaçınılmaz.

sınır kapısından önce taksiler vardır. arabanız ile çıkış yapmak zorunda değilsiniz. belki şirket aracınız vardır. onlarla da yurtdışı çıkışı yapamazsınız malum. arabanızı bırakın sınır kapısına. merak etmeyin güvenlidir. giriş kapısında taksici necdet abiyi bulun. o sizi bulgaristanda istediğiniz yere götürür. yolda araç değişimi bile yapabilir endişe etmeyin güvenilir. dönüştede arayın onu araç gönderip sizi aldırır. sizde böylece arabasız hızlıca geçmiş olursunuz. necdet abiye selamlar. Sorununuz varsa çözer iki muhabbete bakar.
otostopa çıkan arkadaşlar hafta içi mümkün olduğunca tercih etmemesi gerekir. hafta içi pek araç geçmiyor 2 kere kullandım ve saatlerce bekledim.