depresyondan çıkma yöntemleri

alışveriş yapmak, dış görünüşle ilgili değişikliklere gitmek gibi anı kurtarıcı hamleler dışında biraz daha sorunun kaynağına etkilerde bulunacak yöntemlerdir. şöyle bir liste buldum, mantıklı geldi:

1. kendi kendini değiştirme becerilerini geliştirme: hedef davranışın hangi koşullarda ortaya çıktığını, sonrasında ortaya çıkan durum ve olayları keşfetme. değişim hedefini belirleme ve pekistireçleri seçme.

2. gevşeme eğitimi: gündelik yaşamda ortaya çıkan gerilimli durumları bulma ve gevşemeyi sağlayacak egzersizleri yapma.

3. güzel olayları/ durumları arttırma: yaşam içinde karşılaştığınız hoş olmayan durumlar karşısında kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak olay ya da durumların artmasını sağlama.

4. bilişsel strateji: sizi kötü etkileyen olumsuz, akıl dışı düşünceleri tespit etme. olumsuz düşüncelerle mücadele etme, sorun çözme becerilerini arttırma.

5. girişkenlik: depresyona girmenizle ortaya çıkan kendi içinize kapandığınız durumları belirleme. sosyal ilişkilerde daha girişken olmak için çalışma.

6. sosyal etkileşimi arttırma: evde oturup tv izlemek, yalnız yemek yerine, arkadaşlarla buluşmak, bir işi yaparken yardım istemek gibi sosyal etkileşimi arttıracak davranışlara yönelme.