delik deniz ve kral koyu

Delik Deniz ve Kral Koyu

Delik Deniz ve Kral Koyu birer doğa harikası koy olup, Gazipaşaya 23 km, Alanya'ya 67 km uzaklıktadır. Güneyköy Köyünün Nohut Yeri mevkinde yer alan kalenin sol tarafında yer alır. Koylara Antiochia Ad Cragum antik kenti içinden geçilerek gidilmektedir. Koylar yine aynı kentin kıyı kısmında yer alan kalıntıları arasında bulunmaktadır. Doğal güzelliklerle tarih burada iç içe yer almaktadır.

Gazipaşa Anamur Karayolu üstünde Güneyköy'e girmeden önce yer alan göbekten "Antiochia Ad Cragum" tabelasından sağa sapmak gerekiyor. Buradan 3 km lik asfalt yolla kale mevkine kadar sahile gitmek gerekiyor. Yol bir yerden sonra iyice daralıp aşırı virajlıda olsa asfalt olarak kaleye kadar gidiyor. Burada aracınızı bıraktıktan sonra bir miktar yürümeniz gerekiyor. Koylara inip çıkarken yorulsanızda karşılacağınız manzara buna değecektir.

Bu çok çarpıcı doğal güzellikler ne yazık ki ziyaretçilerin getirip oralarda bıraktıkları çöplerle hızla kirlenmektedir. Buna önlem almak engel olmak yine orayı ziyaret edenlere düşmektedir.delik deniz ve kral koyu - seyyah-kuzgun-CTWjb
en kısa zamanda ziyaret etmeyi planladığım hayran kaldığım bir koy delik deniz. Ancak telefon çekiyor mu merak ediyorum? Ona göre kalma süremi uzatabilirim.