dakka

kimilerine göre kaos, pislik, fakirlik gibi negatif şeyleri temsil eden bana göre ise harika yerler ve misafirperver insanları barındıran bangladeş in başkenti.

şehir ile ilgili ilk izlenimler tamamen bir kültür şoku. gerçekten kalabalık bir yer. insanlar ve şehir hindistan daki bir şehirden farksız. tren üstünde seyahat eden insanlardan tutun da kanalizasyon dökülen nehirde çamaşır yıkayanlara kadar her türlü şok görüntü burada da var.

ama insanları gerçekten sevgi dolu ve yardımsever. şehir kalabalık ve sıkıntılı gibi dursa da tek bile gezseniz kimse size yan gözle bakmıyor. şaşırtıcı derecede güvenli bir şehir.

trafik gerçekten rezalet ötesi. kornalar hiç ama hiç susmuyor. on kilometrelik yol abartısız bir buçuk saat sürebiliyor. bu yüzden erken kalkmakta yarar var. ülke geneline nazaran daha elit yerler Gulshan ve Jmuna bölgeleri. bu iki yer de güzel restoran ve kafelere sahip zengin kesimi. ama asıl gezilmesi gereken yerler daha güneyde bulunan eski şehir merkezindeki yerler.

En etkileyici yerler ise muhteşem bir saray olan Lalbagh fort, nawab denilen yerel yöneticilere ait bina olan ahsan manzil, ingiltere de bir okulun kampüsündeymiş hissi veren üniversite binası. ve tabi ki dünyaca ünlü birçok markanın üretim yeri olması nedeniyle orijinal ürünleri çok daha ucuza alabileceğiniz en az kapalıçarşı büyüklüğündeki yeni market. Bir de adını hatırlayamadığım iğne atsan yere düşmeyecek bir köprü vardı. gerçek anlamda sıradışı bir deneyimdi.
günün 1440ta biri, saatin altmışta biri, saniyenin altmış katı, salisenin 3600 katı olan zaman biriminin konuşma dilindeki karşılığı. sık kullanımına örnek: dersin bitmesine kaç dakka kaldı?