cumhuriyet halk partisi

anadolu ve rumeli müdafaa-i hukuk cemiyeti’nin devamı olarak 9 eylül 1923 tarihinde kabul edilen “parti tüzüğü” ile kurulmuştur.
cumhuriyet halk partisi’nin kurucusu, önderi ve ilk genel başkanı mustafa kemal atatürk’tür. genel merkezi ankara’dadır
cumhuriyet halk partisi programındaki anlamlarıyla şu ilkelere bağlıdır:
(bkz: cumhuriyetçilik)
(bkz: milliyetçilik)
(bkz: halkçılık)
(bkz: devletçilik)
(bkz: laiklik)
(bkz: devrimcilik)
kısaltılmış adı “chp” olan cumhuriyet halk partisi’nin yukarıda yazılı ilkelerini ifade eden ve biçimi, ölçüleri, niteliği yönetmelikle belirlenen “altı ok” lu özel bir simgesi ve kırmızı zemin üzerine beyaz “altı ok”lu bayrağı vardır.
kesinlikle kazanmaya değil muhalefete oynadığını düşündüğüm siyasal parti. muhalefet olarak üstüne düşeni yapsaydı, pek çok şey şimdiki gibi olmazdı. ekmeleddin ihsanoğlu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak çıkarması, mehmet bekaroğlu gibi bir adamın yönetimce sürekli korunup-kollanması, parti içinde birliğin sağlanamaması başarısızlığı daha da perçinliyor. bu adamlar partide yer bulabilirken parti tabanından, gençlik kollarından gelen çalışkan insanlar kendine yer bulamıyor. yıllarca oy verdim ama bu haliyle devam ederse genel seçimlerde artık oy vereceğimi sanmıyorum. yerel seçimlerde ise istanbul büyükşehir adayı ekrem imamoğlu çok düzgün ve çalışkan bir insan. ankara büyükşehir adayı mansur yavaş ise mhp kökenli ama hem dürüst hem çalışkan. beypazarı'nda çok iyi işler çıkardı. her şeye rağmen ankara'yı kazanacak gibi. uzun lafın kısası chp böyle oldukça daha uzun yıllar iktidar yüzü göremez. ekrem imamoğlu ve mansur yavaş kazanırsa chp'ye oy verenlerin içine biraz soğuk su serpilir ama o kadarıyla kalır.
ben CEHAPE'liyim de CEHAPE CEHAPE'li değil dediğimde anlayacak sayılı insanın çıkacağı CEHAPE CEHAPE'li değil diye CEHAPE'li de mi olmayak la diye dipnot atacağım partidir. CEHAPE zihniyetinin eseriyim pişman değilim... Yine olsa yine yaparım aga
1946 yılına kadar devletin parti yapılanmasıdır. Gerçek anlamda bir parti yapılanmasına geçilmesi 1951 yılında partinin malları ve binalarına el konulduktan sonra olmuştur.

Genel Başkanları Sırasıyla
1923-1938 Mustafa Kemal Atatürk
1938-1972 Mustafa İsmet İnönü
1972-1980 Mustafa Bülent Ecevit(Gazeteci)
1980-1992 parti kapalı durumdadır
1992-1995 Deniz Baykal(Avukat)
1995-1995 Hikmet Çetin(Bürokrat)
1995-1999 Deniz Baykal(Avukat)
1999-2000 Mehmet Altan Öymen(Gazeteci)
2000-2010 Deniz Baykal(Avukat)
2010- Kemal Kılıçdaroğlu(Bürokrat)
Bir CHP'li olarak çok bozduğunu düşündüğüm parti. Atamızın partisi şu halde ya, içim acıyor ya.
1992 ve 2010dan sonra parti tüzüğü tamamen NATO için yapılandırılmıştır
Partide son olarak, Atatürkün benim partim 6 oku benimseyen ve uygulayan Partidir dediği 6 ilkeyi partiden çıkarma planları yapılmaktadır
Bugün ise demirtaşa özgürlük isteyecek kadar ilkesizleşen Atatürkçü insanları suistimal eden bir partidir
60 yıldır başarısız
Daha da başarısız olacak parti.
ANAP’la birleşseydi keşke dedirten parti.
Atatürk partisi değil olsa olsa atış talimi partisi,görse kapatırdı kendisi zira bu kadar başarısızlığa dayanmak ne mümkündür.
CHP’liler de icraat yaptığı için değil alışkanlıktan veriyor ve en iyi savunmaları aslında yöneticilerinin daha kötü olmasına yol açıyor:”imkan verilmiyor, hangi parti çalışıyor”
Halkın tabanına inemeyen parti bundandır ki geri kalanlar başa geçip oy alabiliyor.
İnsanların güvenemediği için oy atmadığı partidir . Herkes biliyor başörtü meselesindeki rezilliklerini ve hatalarını düzeltmek yerine savunuyor.
Özgür/demokrat/ değil olsa olsa egoist olur.

Not:MHP’li yada akpli değilim.
Sülalecek oy verdiğimiz partidir, oyları her ne kadar, hep sabit olsada..
herkes istediğini söyleyebilir. muhalefetlik kadar zor bi durum yoktur bence. chpliyim ömrüm boyunca da chpye böyle söylenecek insanlar olduğunu biliyorum. yine de vazgeçmem. doğru söyleyenler sevilmez. geçenler de bir söz duydum. bir insanın söylediklerinde azıcık yalan varsa kimse inanmaz, ama söylediklerinin hepsi yalansa daha kolay inanırlar. işte o yüzden ki akepe zihniyeti türkiyede kabul görüyor.