cumhuriyet halk partisi

/ 3
anadolu ve rumeli müdafaa-i hukuk cemiyeti’nin devamı olarak 9 eylül 1923 tarihinde kabul edilen “parti tüzüğü” ile kurulmuştur.
cumhuriyet halk partisi’nin kurucusu, önderi ve ilk genel başkanı mustafa kemal atatürk’tür. genel merkezi ankara’dadır
cumhuriyet halk partisi programındaki anlamlarıyla şu ilkelere bağlıdır:
(bkz: cumhuriyetçilik)
(bkz: milliyetçilik)
(bkz: halkçılık)
(bkz: devletçilik)
(bkz: laiklik)
(bkz: devrimcilik)
kısaltılmış adı “chp” olan cumhuriyet halk partisi’nin yukarıda yazılı ilkelerini ifade eden ve biçimi, ölçüleri, niteliği yönetmelikle belirlenen “altı ok” lu özel bir simgesi ve kırmızı zemin üzerine beyaz “altı ok”lu bayrağı vardır.
bu partili bir gencin düğününde yer aldığımdan beri sevmediğim parti. tüm nikah şahitleri chp li milletvekiliydi ve hepsi şahitlik ayağına şovlarını yapmaya gelmişler resmen. iki gencin en mutlu gününe siyaset sokulmaz
şahsen benim için tamamen hayal kırıklığı. muhalif bir insan olarak ana muhalefet partisine de muhalif konumda olmak istemezdim ama zorundayım. bunun en önemli sebebi de son yıllarda chp'li vekillerin tıpkı akp'liler gibi tüm konuşmalarında allah'ı dillerinden düşürmemeleridir. şahsen bana çok itici geliyor. her konuşmada inşallah, maşallah, ya allah bismillah, allah'ın izniyle peygamberin bilmem nesiyle falan filan, çirkin geliyor işte. tamam en müslüman sizsiniz tamam. siyasetçinin dinini bilmeyelim abi, yapacağı işi yapsın, onlarla analım onu.
1946 yılına kadar devletin parti yapılanmasıdır. Gerçek anlamda bir parti yapılanmasına geçilmesi 1951 yılında partinin malları ve binalarına el konulduktan sonra olmuştur.

Genel Başkanları Sırasıyla
1923-1938 Mustafa Kemal Atatürk
1938-1972 Mustafa İsmet İnönü
1972-1980 Mustafa Bülent Ecevit(Gazeteci)
1980-1992 parti kapalı durumdadır
1992-1995 Deniz Baykal(Avukat)
1995-1995 Hikmet Çetin(Bürokrat)
1995-1999 Deniz Baykal(Avukat)
1999-2000 Mehmet Altan Öymen(Gazeteci)
2000-2010 Deniz Baykal(Avukat)
2010- Kemal Kılıçdaroğlu(Bürokrat)
ben CEHAPE'liyim de CEHAPE CEHAPE'li değil dediğimde anlayacak sayılı insanın çıkacağı CEHAPE CEHAPE'li değil diye CEHAPE'li de mi olmayak la diye dipnot atacağım partidir. CEHAPE zihniyetinin eseriyim pişman değilim... Yine olsa yine yaparım aga
herkes istediğini söyleyebilir. muhalefetlik kadar zor bi durum yoktur bence. chpliyim ömrüm boyunca da chpye böyle söylenecek insanlar olduğunu biliyorum. yine de vazgeçmem. doğru söyleyenler sevilmez. geçenler de bir söz duydum. bir insanın söylediklerinde azıcık yalan varsa kimse inanmaz, ama söylediklerinin hepsi yalansa daha kolay inanırlar. işte o yüzden ki akepe zihniyeti türkiyede kabul görüyor.
Sülalecek oy verdiğimiz partidir, oyları her ne kadar, hep sabit olsada..
/ 3