concorde

2 mart 1969 yılında ilk uçuşunu yapan süpersonik uçak. atlantiği 3 saat gibi komik bir sürede aşabilen bu uçak yıllarca sektörünün tek öncüsü oldu. normal bir uçak 200 kişi taşırken concorde sadece 125 kişi taşıyordu ve öyle herkesi de değil, malum uçak bileti 12 bin doları bulabiliyordu. 30 yıl süren uçuş kariyeri sırasında 16 tane üretildi ve 1 tanesinin maliyeti 42 milyon dolardı.
ses duvarını aşan uçak olarak da bilinir. başına gelen bir kaç vukuat ile üretimi durduruldu. O yıllarda çağının çok ötesinde teknolojiye sahip metal kuştur.
Sonic hızlarda uçarken boyu 1 metre oranında uzayan uçaklara sahip olan alamet-i farika şehirlerin üzerinden geçerken yarattığı sonic patlamalar ve yüksek ses sebebiyle belirli bir irtifa ve hava sahaları dışında ses üstü hızlarda uçması büyük tartışmalarla yasaklanmıştır. Aynı zamanda Fransız- İngiliz ortaklığında geliştirilen bu süper sonic yolcu uçağı tarihte defalarca savaşan iki milletin aslında el ele verdiğinde kısa sürede nasıl kolay ilerleme kaydedebileceğinin en büyük örneklerindendir keza savaşmasak bu düzeye yine çıkamayabilirdik o da insanların basit canlılar olduğuna büyük işaret zanımca.