cinque terre

/ 2
italyanın en romantik 5 köyünden oluşan şahane yer. monterosso, vernazza, corniglia, manarola, riomaggiore adlı köylerden oluşur en güzeli manarola'dır.
sahilde yatılır, hostel bulunmaz. en yakın güzel yerleşim yeri la spezia 'dır.
pisa ve floransa' dan 1.5 saatte ulaşabilirsiniz. bir diğer güzel yer için (bkz: portofino)
tren sesleri eşliğinde bir bankta sabahladığım yer, çok tatlıdır, çok şekerdir
Aşık olduğum, orada yaşayabileceğim ilk 10 listemde olan bir yer.
cinque terre'ye gitmek için havaalanından iner inmez araç kiraladım ve yollara düştüm. cebimde son 30€ olmasına rağmen istemeden otobana girmişim ve otoban çıkışında görevli benden 23.5€ otoban ücreti tablep etti. param olmadığını söyledim ve otoban ücretini kiraladığım aracın plakasına yazdı.

ilk köyü bitirip ikincisine doğru yol alırken benzinimin bitmek üzere olduğu fark ettim ve yaklaşık 1 saat benzinci aradıktan sonra zar zor arabaya benzin attım. tekrar ikinci köye doğru yol alırken yine benzinimin bitmek üzere olduğu görünce tekrar benzin istasyonuna yönelip bir miktar benzin koydum ve bu sevdadan vazgeçip dönüş yoluna geçmeye karar verdim.

otobana girmemek için karadeniz' in yollarına benziyen dağ yollarından 7 saatte milano' ya vardım.

sonuç olarak: hedefime ulaşamadım, 1.5 saatlik yolu dağ yolundan 7 saatte döndüm (aynı km), araç kiraladığım firmanın plakaya yazılan otoban parasını almak için her ay teditkar mail aldım ( türkiyeye döner dönmez otoban ücretini vermemek için kredi kartını iptal ettirdim)

buda böyle bir anımdı işte...
manarola plajına çadır kurmuştuk,güzeldi. bence dünyada görülmesi gereken yerler sırasında oldukça üst sıralardadır
italya'ya gidince kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde top 5'de
italyaya gidilirse kesinlikle görülmesi gereken şahane bir yer.
özellikle riomaggiore ve manarolayı tavsiye ederim, kişisel favorim kesinlikle ve kesinlikle manarola.
riomaggiorede merkeze inebilmek için çok fazla merdiven inip çıkmanız gerekiyor, manarolada her şey daha kolay. imkanınız varsa güneşi de orada batırın. bir de tabii ki köyler arasındaki aşırı güzel manzaralı yürüyüş yollarından yürüyün (tabii eğer kapalı değilse).
gidenlerin hostel aramalarını (bkz: la spezia) şehrine ya da pisa- floransa gibi yerlerde yapmalılar. sadece ilk köy riomaggiore ' de tren garının çıkışında 1 tane hostel bulunmakta.

1-2 gün kalınması acele edilmemesi tavsiyedir.
/ 2