çilingoz tabiat parkı

istanbul'da karadenizde kıyısında olan tabiat parkı. yaz aylarında bütün istanbul'un kalabalığını barından adım başı çadır kuranları görebileceğiniz ormanlık sahil.
3 kişi kendi çadırımızla konaklama için 90tl istemişlerdi. pazarlıkla 65tl vermiştik.
Çilingozda belediyenin alanı var orası ücretsiz ama işletmeciler kurnazlık yapıp daha alana girişte (yolu kapatıp) para kesiyolar amcalar biraz mafya vari takılıyolar onların işlettikleri alanı kullanmasanızda para istiyolar 3-5 sene önce özel arazisine giden köylüden bile para istiyolardı çok büyük kavga çıktı şuanda köylüye karışamıyolar ama haksız kazanç sağlamaya çalıştıkları kesin
istanbul'a yakın ve ulaşımı kolay. karadeniz kıyısı fakat koy şeklinde olduğu için dalgası daha az.
dikkat çekmek istediğim önemli olay ; eşşek sivrisinekleri var , kot pantolunun üzerinden bi sokarlar. insanla besleniyorlar resmen , gitmeden sinek kovucu bişiler almakta fayda var.
şimdiye kadar ki en güzel sonbahar traking rotamdır. MAnzaralara doyamadığımız ıstranca dağlarındadır. 18 km yürümüşlüğümüz vardır. ormanın kokusu, manzaraları şuradan görüp hissedebilirsiniz.
işletmesinin ve belediyenin önem göstermediği . soyguncuların iş başında olduğu şirin mi şirin bir Karadeniz sahili
oralı olmama rağmen olumsuz eleştirilere tamamıyla katıldığım ancak doğanın içinde huzur bulabileceğiniz İstanbul sahilidir .

gidildiği zaman malatra koyu , korsan koyu , yalıköy havuzu , akvaryuma uğramanızı tavsiye ederim .

çatalca merkeze gidip yalıköy üzerinden veya binklıç otobüslerine ulaşımı sağlayabilirsiniz .

https://www.youtube.com/watch?v=kXM9XPjIoBg
çoğu kişinin bilmediği malatra koyu , korsan koyu , akvaryum , yalıköy havuzu gibi koylarını kesinlikle keşfedin. koylarda kimseler olmaz çok rahat denizinize girebilirsiniz .

çilingoz / korsan koyu

yalıköy havuzu
İstanbul'a yakın olduğu için herkesin hafta sonu geldiği rezil bir yerdir. Ayrıca içeri girerken, işletme tarafından soyuluyor muyum lan? Hissini yaşayabilirsiniz.
belediye'nin x yıllığına bir kişiye kiraladığı ve bu yüzden giriş ücretinin fahiş olduğu istanbul'da yaşayanlar için hem kamp hem de deniz velinimetlerinden faydalandığı doğa harikası yer.

karadeniz olduğu için denizi çok hırçındır ve özellikle dikkat edilmesi gerekir.kayaların üstüne çıkarak ileriye doğru devam ettiğiniz taktirde doğal havuzları ve yine doğal atlama rampalarını görebilirsiniz.