cesky krumlov

Prag'dan Hallstatt'a geçerken uğradığımız tatlı bir kasaba. Prag'dan tren ile gidebiliyorsunuz. Biz öğleden sonra gitmeyi orada bir gün geçirip ertesi günü Hallstatt'a geçmeyi planladık. Siz öyle yapmayın. Gece vakti korku kasabasına dönüşüyor burası. saat 6'dan sonra bütün iş yerleri kapanıyor. Şansımıza bir italyan pizzacısına gittik, çok çok lezzetliydi. yolunuz düşerse pizzacıya mutlaka gidin. Krumlovdan hallstatt'a özel servisler ile geçebiliyorsunuz. 30€ civarı bir çok farklı shuttle servisi var. çok rahat. biz iki kişiydik. normal taksi gibi bir araba götürdü bizi. 3 saat yolu özel araba ile gitmiş olduk.
Hayatımdaki en güzel İtalyan pizzasını yediğim bir restauranta ve hiç bir zaman tadını unutamayacağım dondurmalara sahip dondurmacı olan cafe jadran'ın yer aldığı süper tatlı kasaba. Öyle bir manzarası var ki adeta eski ortaçağ dönemindeki bir kasabaya gitmişsiniz izlenimi veriyor. Neyse efendim gidiniz.
prag'da erasmus yaptığım zamanlarda gezdiğim ufak bir kasaba. Prag'dan tren veya otobüsle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. yaklaşık 1.5-2 saatlik bir yolun ardından doğa ile iç içe olan bu kasabayı kucaklayabiliyorsunuz. Oldukça keyifli bir gezi olabilir, Prag ve çevresinde zaman geçirenler için 1 gün ayrılabilecek bir kasaba. "gidilmesi gereken yerler listesinde olmazsa olmazlardan mıdır ?" o tartışılır.
bana kalırsa prag'tan cok daha güzel bir yer. aiesec ile çek cumhuriyetine gittiğimde bir hafta kaldığım muhteşem kasaba. host familymin hostelinin olması ve bana evinde yer vermek yerine hostelde nehir manzaralı ahşap çatı katını vermesi (hemide bedava) hayatımın en güzel deneyimlerinden biri olmasını sağladı. unesco dünya mirası olan kasabada ayni zamanda avrupanın en iyi elektronik müzik clublarından birini barındırıyor. ben gittiğimde hafta sonu orta çağ festivaline denk gelmiştim. muhteşem olmasına rağmen bakımsız bir kalesi bulunmakta ve her yerde flamingo gibi dolaşan asyalı turistler var . eğer giden olursa ki kesinlikle gidin van gogh adlı mekana gidip bir içki alıp hiçbir şey sormadan alt kata insinler.
çekya’nın avusturya sınırı yakınlarında bulunan bir kasaba. Panoramik görüntüsü ile bir çok avrupa kentinden ve kasabasından kendisini ayıran bir yerdir. unesco dünya mirası listesinde de kendisine yer edinmiştir.
21. yüzyıldan zamanda seyahat edip orta çağa geçmenizi sağlayan şehir. sokaklarda soylu kıyafetleriyle dolaşan insanlar görmeniz mümkün. siz de kostüm kiralayıp kraliyet tadında bir gün geçirebilirsiniz. şehrin atmosferi o kadar güzel ki film setinde dolaşıyormuş hissi verir.
son zamanlarda popülerliğin arttığını düşündüğüm küçük ve şirin yerleşim yeri. prag'a giden gezginler burayı da rotalarına eklemeyi düşünmeli. görkemli kalesini gezebilir ve nehirde kano gibi çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.
biraz prag biraz karlovy vary. cok begendigim hostel filminin de cekildigi sehir. pandemi sonrasi icin gezilecek yerler listemde. merak edenler icin su cesky krumlov gezi rehberi paylasiyorum.