çengelköy

Genelde çekmeköy ile karıştırılan üsküdar’a bağlı Boğaziçi kıyılı yerleşim yeridir.

İlk ismi protos diskos’tur. Tarihi yerleşimi çok eski zamanlara kadar dayandığı gibi söylentilere göre merkezinde bulunan ayios yeoryios kilisesinin bulunduğu yerde eski bir krallık bulunuyordu daha sonra manastıra çevrilmiştir. Bu manastırda o dönemin kraliçesi tövbekar kişileri barındırılmasından ötürü zamanla protos diskos’un ismi ta metanias olarak anılır oldu. 11. yy’dan itibaren singelos olan yüksek din adamları ve aydınların buraya yerleşmesi ile singeluhora şeklinde yani singelköy olarak anılmaya başladı.

Bazı kişiler ise isminin Çengeloğlu tahir paşa'nın yaptırdığı cami ile çengelköy olarak adlandırılmaya başlandığını söylüyor.

Çengelköy’de eskiden balıkçılık ve sebzecilik üzerine geçim sağlanırdı. Herkesin bildiği gibi Çengelköy Hıyarı bu konuda nam salmıştır.
Meşhur olan şeyleri ise hıyarı, Çınaraltı Çay Bahçesi, tarihi fırını simitleri ve Çengelköy Börekçisidir.

Tarihte bir zamanlar son padişah vahdettin’den, mehmet akif ersoy ve birçok yazarın yaşadığı bir bölge olmuştur. Şimdilerde ise popüler kişiler ve iş adamları kenan doğulu, beren saat, huysuz virjin, , aziz yıldırım, semiha yankı ve hüsnü özyeğin gibi birçok isim yaşamaktadır.

Manzarası ve doğası nedeni ile Süper Baba, Adanalı, Kurtlar Vadisi Pusu gibi birçok hit olmuş film yine burada çekiliyor. Aynı şekilde merkezinin çevresindeyken sahil ve yalılarda bir çok dizi çekimine şahit olabiliyorsunuz.
12. Cumhurbaşkanının Vahdettin Köşkünün yanına yaptırdığı Başbakanlık Ofisi dar caddelerinden ötürü, trafiği üst düzeyde olan Çengelköy’e neler kazandıracağı merak konusudur.

Çengelköy’ de gezilebilecek yerler ise tarihinden ötürü oldukça fazladır. İçinde bir sürü yerlilerinin bile bilmediği ayazmalar ile doludur. Şuan da bilinen üç ayazma vardır. Bunlardan biri Vahdettin Köşkünün yakınında olan ayazmadır, kimselerin bilmediği bu ayazmada, gönüllü çalışanı tarafından söylediğine göre İstanbul’dan İzmir’e kadar uzanan bir su kanalı vardır. Yine çalışanın anlattığına göre bu sudan içen insanlardan yürüyemeyen birisi yürümeye başlamıştır ve kullandığı değnekler bu ayazmada saklanmaktadır.

Çengelköy’ün merkezinde bulunan aya yorgi kilisesi öncesinden Manastırdı. Çalışanı tarafından verilen bilgiye göre dünya da tek üçgen şeklinde olan kilisedir. Manastır zamanında kilise sahile kadar bir alan teşkil ederken sonrasında yaşanan rantlar ve kırpmalar sonucu üçgen bir arsa yapısı elde kalmıştır.
En ünlü yalıları ise abdullah ağa yalısı ve sadullah paşa yalısı’dır. Sadullah Paşa Yalısı; ilk sahiplerinden biri Bağdat Valisi Hamdi Paşa’dır. Hamdi Paşa’nın borçları yüzünden Ayaşlı Esad Muhlis Paşa’ya satılmıştır. Abdullah Ağa yalısı şuan SÜTİŞ tarafından restoran olarak işletilmektedir.

Bünyesinde Kavas Ahmed Ağa, Kavvas Başı, Hadice Sultan ve Hamam Çeşmesi gibi tarihi çeşmeler vardır. Yolu düşenlerin muhakkak uğraması gereken manzarası ile büyüleneceğiniz Kaymak Mustafa Paşa Camisidir.
Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi her gün il içi ve dışından misafirler ağırlamaktadır. Dışarıdan yiyecek getirmek serbest olup içecekleri nakit ödeme ile alabilirsiniz.
Oturduğumuz yerin tam sınır bölgesindeki semt. Üsküdar Bahçelievler mahallesi diyerekten oturduğumuz fakat çengelköy’e daha yakın olduğu üçün Üsküdar’da oturuyoruz diyemediğimiz yer. Yarım saat yürüyerek deniz kenarına inip boğazı izliyoruz. Fazlasıyla beğeniyorum.