cape town

afrika'nın en ucunda bulunan ümit burnuna en yakın güney afrika cumhuriyeti kenti. adeta cennetten köşe bir yer. tepesindeki düzlük nedeniyle masaya benzediği için masa dağı denilen dağın eteğinden okyanusa doğru uzanan güzel bir şehir.

masa dağına çıkmak şehrin en gözde aktivitelerinden biri. hiking turlar hemen her yerde karşınıza çıkar. dağa giden teleferikler ve tepeden görülen şehir manzarası harika ötesi. tepe biraz soğuk, hava güzel olsa bile siz yine yanınıza bir şeyler alın. bazı günler rüzgar sert esiyorsa teleferikler çalışmıyor.

afrika gibi değil de güneşli ve güzel havaya sahip bir kuzey avrupa ülkesi gibi. şehir merkezindeki limanda waterfront adında büyükçe bir restoran ve avmler var. genelde insanlar burda zaman geçiriyor ve her daim hareketli. fiyatları da bu yüzden biraz tuzlu ama herkese hitap eden birşeyler bulmak mümkün. içinde nelson mandela müzesi de var. bana hitap etmedi diyen varsa şahane deniz manzarası sunan onlarca restoran ve cafe ile camps bay i öneririm.

merkezde boo kap denilen renkli binaların olduğu bir müslüman mahallesi var. sokağın sonunda da müzesi var. gayet ilgi çekici. yine buraya yakın green market ta çeşitli tropikal meyveler bulmak mümkün.

en meşhur olan şeylerden biri kendine özgü şarabı. şehrin yakınlarındaki bağlara şarap tadım turları oluyor. meraklısı kesin denemeli.

yine popüler aktivitelerden biri de denizde sörf ve kafesli köpekbalığı dalışı. sörf olayı biraz zor ve maliyetli. hem de deniz suyu sıcaklığı yaz kış 12 derece olduğu için özel kıyafet olmadan sıkıntılı oluyor. bunun için şehrin biraz dışında ama en az cape town kadar meşhur st. james beach şiddetle önerilir. köpekbalığı dalışı ise pahabiçilmez bir deneyim. zamanınız paranız ve cesaretiniz varsa gidin derim. şansınız varsa balinaları bile görmeniz mümkün.

ümit burnu için 2 saat gibi bir yol gitmek gerekiyor. çok etkileyici bir yer. batan gemilerin hikayelerini dinleyince daha da etkileniyor insan. yakındaki doğal parkta belirli bir mesafeye kadar penguenleri görebiliyorsunuz.

son olarak da şehre yakın robben adası çok etkileyici. burası zamanında nelson mandela nın hapsedildiği yer olduğu için oldukça önemli. ama aynı zamanda fokları ve balinaları görmek için doğru yer. adadan şehre bakıp masa dağının resmini çekip manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.
yürüyüş yollarının uzayıp gittiği sağlı sollu cenneti andıran şehirdi.
afrikanın incisi de diyebiliriz.
masa dağının tepesinden ufuklara bakmanın tadına varılmalı. bu şehir keşfedilmeli.
uçuşların ateş pahası olduğu da dipnottur.
gitmeyi fazlaca istediğim afrikanın en uç noktası, sanırım buradan kuzeye uzanan keyifli bir tren yolu da var önerilir
sezgin yılmazdan instagramda bu aralar neredeyse her storysinde duyduğum şehir.kendisi fotoğrafçı olur ve instagramda ciddi bir takipçi sayısına sahip.cape towna gelecek olursak gezilip görülesi bir şehir gibi duruyor.
havası mükemmel olan şehir. buradan istanbul'a döndüğümde iki gün nefes alamadım.
penguenlerin yaşadığı boulders adı bir plaja sahip güney afrika şehri. gidilirse penguenlere de bir merhaba denir
mutlaka boulders beach'e gidip penguenlerle yüzülmeli. benim gibi gidip de bikininizi almamazlık etmeyin.

safariyi söylemiyorum bile zaten. 2 çeşidi var genelde. günübirlik ve gece konaklamalı gece safarisi. ben günübirlik seçmiştim, çünkü aslanlar gündüz gözü ile bile yeterince korkutucu.

katıldığım safaride bir bölümde bizi araçlardan indirip zürafa ve gergedanlarla beraber şampanya patlatmışlardı. güzeldi baya. merak eden olursa turun ismini iletebilirim.
dünyanın en güzel şehirlerinden biri. keşke çok param olsa da bu ülkede yaşasam. evet bazı yerleri çok tehlike fakat istanbul'da bile durum aynı değil mi ? umarım bir gün bana nasip olur bu şirin şehir. şuradaki kızda öyle bir anlatmış ki iştahım kabardı.. youtube