çadır kurulacak yer seçimi

mevsimden mevsime değişiklik gösterebilir kendileri. en kötü koşulları dikkate alarak yazmaya çalışayım efendim.

yer seçerken, ilk dikkat etmeniz gereken vahşi doğada hayvanların geçiş düzergahına kamp atmadığınızdan emin olmak. Atacağınız yerin zeminine iyi bakmalısınız. Ayakizi görüyorsanız problem vardır. Eğer birsürü çöp görüyorsanız da zaten doğanın en büyük düşmanı insan zaten bölgeyi almıştır.

zemin önemlidir, yazın fırtına ve rüzgar ihtimalinin düşük olduğu zaman, temiz zemin sizin için yeterli olacaktır. zemindeki taşları temizleyip, en güzel manzaralı yere geçebilirsiniz. sabah güneş ışınlarından korunup daha rahat uyuyabilmek için, sabahları gölge olacak yer seçmek mühim. bunu anlamak için, gündüz geldiyseniz saatinize bakın, güneşin batmak için ne tarafa doğru ilerlediğini görün. tam ters istikametten doğacaktır güneş. buna göre ayarlamalısınız çadırı. akşam geldiyseniz, pusula yardımıyla doğuyu bulun, korunaklı yeri doğuyu hedef alarak seçin.

rüzgar var ise, korunmalı biryer bakmaya başlayın. rüzgar ihtimali olan yerde kamp yapıcaksanız, toprak zemin çok önemlidir. çadırınızı en azından 3 tarafı yüksek bir yere kurun. Tüm kazıklarını çakın, rüzgarlık iplerini gerin. rüzgarın şiddetlenmemesi için dua edin. rüzgar bir çadırın en büyük düşmanlarındandır.

yağmuru çok dert etmeyin. yağarsa yapacak birşey yoktur. yağmurluğunuzu açık tutun. umarım çadırınız çift katmandır.

kışın, karın üstüne çadır kurursanız alttan soğuk yersiniz. toprak ve güneş ışığı alan bir yere çadır kurmanız faydanıza olacaktır. kışın kurduğunuz çadır olabildiğince küçük ve en az 4 mevsim olursa daha rahat edersiniz.
-su yatağında ani değişimlerin olabileceğinden dolayı su yatağına çok fazla yakına çadır kurulmamalı ama su alma gibi kişisel ihtiyaçları sağlamak için de çok uzak olmamalı.

-rüzgarın nereden geldiğini hesaplayıp polleri rüzgarı karşılayacak şekilde çadır kurulmalı (mümkünse kapı ya da kapılar da rüzgara karşı olmamalı)

-yağmurlu havalarda (şimşek çaktığını varsayıyorum) ağaç altları(etrafta sivri cisimlerin olmamasına da dikkat edilmeli), çukur bi bölgeden uzak durulmalı, eğer çadır buralara kurulduysa imkan varsa taşınmalı veya yağmur gecesiye kadar o bölgede bulunulmamalı

-kış kampı yapılacaksa kar duvarı örülmesi sizi az da olsa soğuktan koruyabilecektir. çığ riskine karşı mümkün ise vadilere kamp atılmamalı biraz daha ilerleyip etrafı temiz bi yere kamp atılmalı.
Mevsimsel olarak değişebilir ama en çok dikkat edilmesi gereken kısmı olabildiğince düz zemine kurulması akar su veya su yataklarına çokta yakın olmaması
Zemin taşlık olmamalıdır yoksa çadır tabanı yıpranabilir