çadır

/ 7
Kamplarin olmazsa olmazidir.

Hafif bir yagmur altında , tentenin altından sızan çim- toprak kokusuna , cadirin tentesine çarpan yagmur damlalarinin musikiside eklenince, en güzel bir terapi halini alir.
Başlangıç seviyesi için(2-3 mevsim) : migros,a101,bim ve carrefour vb mağazalardan özellikle tek tenteli yani tek katmanlı olanları asla alınmamalıdır. Benim önerim decathlondaki 89 tl lik çift teneteli arpenaz 2 çadırlardır. Başlangıç seviyesi için en uygun en fiyat performans çadır budur. Kaldı ki bu çadırla geçtiğimiz abant kış kampında gece -20 de donmadan yaşayan onlarca insan vardı yani kışın bile kullanılabiliniyor,ama yinede bir kar fırtınası hepsinin icabına bakardı şanslılardı.Ben kış hariç öneriyorum ama yinede kullanan var risk size kalmış, kışın en önemli şey uyku tulumunuzdur bunu unutmayın. Rahatına düşkünler içinde bunların biraz daha konforlu ve geniş olan arpenaz 2+ ve 3+ modellerini öneririm yine decathlondan.
Orta seviye (3-4 mevsim) : Decathlonun çadırları ortaya seviyeye de girse de yinede bu seviye de daha çok husky, evolite,loap ve easy camp marka çadırlar bulunur. Fiyatları 300 ila 1000 tl arasında değişir çok model vardır, satıcıyla konuşup amacınıza uygun almanız gerekir.
Profosyonel seviye(4-5 mevsim) : Bana göre şuan decathlonun hiç bir çadırı bu seviyede değildir ki kendilerinin de böyle bir iddiası yoktur.Bu level a ise husky ve ferrinonun bir kaç üst modelleri ile north face , eureka,marmot ,msr gibi çadırlar girer. fiyatlar 1000 tl den başlar ev fiyatına kadar gider . genellikle zirve tırmanışlarında, yoğun tipi altında kullanılır.

sadece yaz ayları çadır kullanacaklara en iyi önerim decathlonun fresh-black serisi çadırlarıdır çünkü yazın en serin kalan çadır bunlardır.

fırlat aç şeklinde 2 sn de kurulan çadırları eğer araçla götürmeyecekseniz önermiyorum çünkü sırt çantasıyla taşıması pek kolay değil.

genelde her mevsim kullanacak, maddi olarak çok sıkıntı duymayanlara da husky çadırları öneririm.fiyatta husky kadar çıkamayanlara da arpenaz 2+ veya 3+ öneririm.

sorularınız olursa mesaj atabilirsiniz.
Temizlenmesi için asla yıkanmaması gereken barınma aracıdır. Islak bir bez ya da sünger yardımı ile silinerek temizlenmelidir. Altında muhakkak kendi ölçülerinde altlık kullanılarak ömrü uzatılabilir.
(bkz: 2 mevsim çadır) çadırı ayakta tutan poller fiberglass malzemeden üretilir. yağmursuz rüzgarsız havalarda kullanılır. sahilde bahçede vs kullanılır.

(bkz: 3 mevsim çadır)
kaliteye göre her türlü yağışta kullanılabilir. rüzgar ve fırtınaya direnci düşüktür. poller genelde fiberglasstır alüminyüm pollü çadırlarda bulunur. dağ şartları (rüzgar,fırtına,kar,tipi) için çok uygun olmasada kamp için uygundur.

(bkz: 4 mevsim çadır)
dağcılık ve kampçılıkta kullanılan. alüminyum pollü ve poller genellikle iç astardan bağlantılıdır. her türlü dağcılık ve kampçılık şartlarına uygundur. bu çadırların çoğunluğunu sadece alt katmanı kurarak 2mevsim çadır özelliklerini elde etmeniz mümkündür.

(bkz: 5 mevsim çadır)
yüksek irtifa ve expedisyon dağcılığı için üretilmiş diğer çadırlara oranla daha alçak tavanlıdır. ana 2 polün dışında destekleyici extra 1-2 pol daha bulunur. poller genelde dış brandaya bağlıdır. çift katlı tek kurulumlu olanları çok sevilir. çadırın dış brandasında fırtına ve tipi için etekler bulunur.
herkesin rahat edemediği fakat tadının bir başka güzel olduğu, kampın vaz geçilmezi olan evdir. 6 kişilik kocaman bir çadırı kurmanın zorluğu da ayrı bir olaydır. acemiyim henüz zamanla elim alışacaktır.
sabahın köründe güneşin vurmasıyla beraber içinde kalınması imkansız kamp aracı.
eğer yazın kullanılıyorsa yerine hamak kullanılabilecek kampçı demirbaşıdır.

yazın hem hava sıcak oluyor, hem de çadır güneş ışığı vurduktan sonra kullanılamıyor. tabiki yerine göre değişir bu sadece bir öneri.
Herkesin besmele cekip decathlonla baslamasi gerekir.
Yil 2017 bimdeki cadir is gorur mu diye soranlar var???
İlk kez uyumadan önce tedirgin hissettiren, içinde uyuduğunuzda ise dünyanın en güvenli yeriymiş gibi hissettiren hede, evcik.

Fermuarı kapadınız mı sizden rahatı yok.
Kimileri için "yatak odam, mahremim cadirimi kimseye vermem" olsa da alinan her arpenaz 2 senden benden cok gezmistir
/ 7