bulutların ülkesi çamlıhemşin

bu başlık altında doğru bilinen yanlışları ile bölgeyi tanımanıza yardımcı olacağım.
doğu karadeniz'in nadide yerleşkelerinden olan bulutların ülkesinde dağlık alanlara yakın yerlerde ''hemşin'' nüfusu var iken şehirlere yakın kısımlarında "laz"lar yaşamaktadır.( sonradan yerleşmiş olanları tenzih ediyorum) bu iki kültürün kendilerine has dilleri vardır, yani lazlar; lazca (lazuri nena- ლაზური ნენა), hemşinliler; hemşince konuşur fakat geçmişte tarihsel dönemlerden ötürü şuan bu dil aktif olarak kullanılmamakta olup öz türkçe konuşulmaktadır.(artvin/hopa'daki hemşinliler ise homşetsi lizu ("hemşin dili") olarak da bilinen arkaik bir ermenice lehçesi kullanmaktadır) bu da demek oluyor ki burada herkes laz değildir bunda bi anlaşalım, sonrasında ise "uyy" ile başlayıp "daa" ile biten sevimsiz! şive taklidinden lütfen sakınalım. Daha sonrasında ise burada ki yöresel yemeklere gelince; mıhlama değil "muhlama", ( mıhlama derseniz ciddi bir tepki alacağınızdan şüphe olmasın) kara lahana ve hamsili yemek çeşitleri bulunmaktadır. bunun dışında yöre de kendine has "komar" , "kestane" ve "çiçek" balı bulunmaktadır. daha sonrasında ise yöresel enstrüman "tulum"dur. hatta geçmişte burada doğum-ölüm gibi olaylar sırasında bu enstrüman kullanılmaktaydı. şimdilerde ise sadece eğlence durumlarında kullanılır. burada da bir parantez açmak gerekir ki "tepmek" toynaklı hayvanlara mahsustur. horon tepilmez! "vurulur" hatta horon esnasında "vur içeri vur" denilir.
seyahat yerlerine gelecek olursak asıl vadi "fırtına"dır. sonrasında ayder yaylası tarafında olan "hala deresi" pazar kazasında olan ise "hemşin deresi" olarak kayıtlara geçmektedir. burada gerek kamp için gerekse günü birlik geziler için muazzam destinasyonlar bulunmaktadır.( günü birlik gezilere uygun(+) olmayanlara(-) işaretler koyacağım başlıcaları:

fırtına vadisi üzerinde;
1) zir kale - aşağı kale, kale-i zir (farsça), zir kale. herkes tarafından "zilkale" olarak" bilinir aslı "zir kale"dir (restorasyonla eski özelliğinden eser kalmasa da yine görülmeye değer) (+)
2)pokut ve sal yaylaları 2100m. (+)
3)palovit şelalesi- bölgede bulunan en yüksek debiye sahip (+)
4)çat köyü 1800m. (+)
5)gito yaylası 2400m. (-)
6)çermeşk gölü 2795 (-)
7)verçenik yaylası 2675m. çevresinde 10'dan fazla göl bulunmaktadır. 3711m yükseltiyle kaçkar zirveden sonra en yüksek zirveye sahiptir. (-)

hala vadisi üzerinde;
1) ayder yaylası 1350m (+)
2) aşağı kavrun yaylası 2020m (-)
3) yukarı kavrun yaylası 2350m (-)
3) avusor yaylası 2420m (-)
4) huser yaylası 2400m (-)
5) kaçkar dağı 3932m ile türkiye'nin ağrı dağından sonra tırmanılacak en büyük 2. dağı olma özelliği göstermektedir. (-)


edit 1) bu destinasyonlar üzerinde kesinlikle ''yüksek rakımlara" tek çıkmamaya özen gösterin çünkü bölgenin coğrafi konumu ve iklimsel özelliklerinden dolayı "hayatınıza" mal olacak tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. ayrıca elinizde gps olsa dahi sisli havada kesinlikle yola çıkmayın!
edit 2) argümanlarım düzenlemeye açıktır.
edit 3) Elimde bu coğrafyanın ayrıntılı haritası mevcut fakat yükleme esnasında görüntü kaybı yaşandığı için yüklemiyorum, isteyenler iletişime geçerse gönderebilirim.
edit 4) bu ekosistemin bir parçası olduğumuz için "lütfen" gerekli özeni gösteriniz.
türkiye' nin suudi arabistan'ı sayılabilecek overrated ilçe.
Olağanüstü güzelliklerine ve büyülü manzaralarına sahip olan yerdir. Memleketimin güzel insanlarından önce zengin mi zengin arapların görerek sahiplendiği ve kaçak yapıları ile görenin içini yakmaktadır.
O kadar iyi açıklamışsın ki teşekkür ederim yıllardır çamlıhemşinlilerin laz olmadığını haykırıyorum dinleyen yok ayrıca bana kalırsa gito kavrun yaylaları avusor ve huser günübirlik gezilere uygun
@gevezegezgin çamlıhemşin'de araplara satılmış her hangi biryer yok zaten satmak istesen de buralarda arsalar çok ortaklı olduğundan satamazsın yani varsa bile 3-5 tanedir
Hemşin yaylalarinaa Hemşin yaylalarinaaa çıktım uyuyamadim oy çiktım uyuyamadiim mis🌹
2018 yazı için gideceğim ve muhteşem olduğuna inanacağım muazzam yer.
Araplara satılan yer Trabzon - Uzungöl'dür. Hatta Arap köyü adında bir yerleşkesi mevcuttur. Arapların bu bölgeye yerleşmeye başlamasıyla beraber günde 3 kez temizlenmesi için kanalizasyon boruları yerleştirilmiştir. Yani Uzungöl artık bitik durumdadır.
Rize'de ise Araplara satılan topraklar yok denecek kadar azdır. Rize'de çoğu yerleşim yeri 2000 rakımdan fazla olması nedeniyle bulutların ülkesi adıyla anılmaktadır. Sadece yayla turu yapmak için 1 haftanızı ayırmanız gerekebilir. :)
(bkz: çamlıhemşin)

böyle başlık mı olur diyeceğim, kimse kusura bakmasın, başlığı açan arkadaş da darılmasın. adı üzerinde sözlük bu, siz hiç tdk sözlüğünde böyle bir madde gördünüz mü: rampada hızlı kaçan bisiklet, denize sıfır kamp alanı çubucak orman kampı, acı diyarı antep... haliyle bulutların ülkesi çamlıhemşin yanlış bir başlıktır, doğrudan çamlıhemşin başlığına taşınmalıdır.

(bkz: başlık açayım derken çığır açmak)
(bkz: siktin formatı eyledin viran)
Rize"ye gelenlerin çoğunun ilk bildiği gelmeyenlerinde muhakkak duyduğu rizenin ilçesi öyle ki çoğu insan hemşin ilçesini çamlıhemşin sanıyor.. ikisi de farklıdır..

Çamlıhemşin güzeldir tanınmıştır potansiyelini kullanıyor,bunları bir Rizelini olarak söylüyorum.. bir de ek olarak Çayeli de baya güzeldir çünkü yaylalarında çamlıhemşin kadar turist olmadığından doku bozulması vs pek yoktur...
senoz vadisi,marbudamyaylası,şemkevut,eğnasor,karos,zargistal,çirmaniman lazlakar vicvanak... diye gider liste..