bulgaristan vizesi

internette ve telefonda pek bilgi yok, ya aracı şirketler ya da vfs ile başvurabileceğiniz yazıyor. ama bunlara kesinlikle paranızı kaptırmayın. belgelerinizi hazırlayın ve cuma hariç hafta içi sabah 9da konsolosluk önünde hazır olun. evet randevu gerekmiyor.
belgeler konusunda ben vfs istanbulda yazan bütün belgeleri temin ettim farklı olarak seyahat sağlık sigortamı 1 yıllık yaptırdım ekstra olarak da seyahat amacımı ve planımı içeren bir dilekçe verdim.
genelde bulgaristan turistik vize için 15 günlük tek girişli vize veriyor(muş). ben üşenmeyip bir yıla yaydığım 3 seyahat planı hazırlamıştım uzun süreli ve multi için ancak konsolosluktaki görevli turistik vizenin kesinlikle multi çıkmadığını en fazla 2 girişli olduğunu söylemişti ve bugün nihayet 6 aylık 2 girişli alabildim.
Benim bildiğim, gideceğiniz ülkenin konsolosluğundaki evraklar tamamlanır ve konsolosluğa gidilerek başvuru yapılır. Fakat gördüğüm kadarıyla Bulgaristan vizesinde durum çok farklı. Neredeyse herkes Bulgaristan vizesi dağıtıyor ve bu insanlar sürekli profesyonel destekten bahsediyor. Arkadaşlar vize alıyoruz konsolosluğa iş başvurusu yapmıyoruz. Bence böyle insanlara daha fazla para yedirmeyin. Aşağıdaki site gayet iyi açıklamış.
Bulgaristan Turistik Vizesi
Bulgaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesi
Bulgaristan D Vizesi(Oturum İzni )
Amacınız sadece ve sadece Bulgaristan'ı gezmek değil ise Yunanistan'dan 2 ülke gezmeli planınızı içeren schengen başvurusu yapın. Zaten onlar da çok zorlamıyor. Hem multi girişli schengen vizesi alıp bir çok ülkeyi gezebilirsiniz hem de ihtiyaç olursa kapıkule yerine ipsalayı kullanıp daha az kuyruk beklersiniz.