bulgaristan

/ 2
Avrupa birliğinin en fakir ve nüfusu en hızlı azalan ülkesidir. Ağustos un ortasında sofya'da 3 gün boyunca durmaksızın yağmur yağdı ve oldukça soğuktu. Billa marketler oldukça ucuz ve yaygındır. 1 leva yaklaşık 2 türk lirası.
2014 yılının yazında yeşil pasaportunda verdiği yetkiye ve kuzenin Sofya'da üni okumasına dayanarak altını üstüne getirdiğim ülke.Moskova'dan alışkın olduğum için mimarisi çok ilgimi çekmemişti.gayet yeşil ve temiz bi ülke olarak hatırlıyorum.Sofya'nın çeşme suyu içiliyodu o dönem.Vitosha dağında patlıcan salatası mı yapmadım,Nessabar'da azis in şarkılarıyla mı coşmadım Burgaz'a giderken arabanın bozulmasıyla çevre şehre otostop çekip tamirci mi bulmadım,Plevne'de dikdikleri 93 harbi temalı sikik müzelerini söve söve gezmedim mi dersiniz olaylar olaylar.Velhasıl çoh keyifli bi tatildi.Tüm yaz beni beseobiç beseçuda diye gezdirdi :D
Bulgaristan kuzey batı komşumuzdur. Türklerden vize istemektedir. Vize almaya giderken bulgaristan bizden vize mi istiyor yeaaa diyen birileriyle karşılaşabilirsiniz.
geçmişte ve günümüzde türklere yönelik asimilasyon ve ırkçılık kampanyası yürüten ülke.
ata toprağı (bkz: muhacir)
bulgaristan'da en çok ilgimi cezbeden şey kahve otomatlarıydı,bizzat görevlinin çekirdek kahve doldurduğuna şahit olduğum herhangi bir sokağın kenarında ya da hastanede vs karşınıza çıkabilecek bu makineler leziz mi leziz kahveler yapıyordu. 1 liraya lezzetli bir espresso içtikten sonra ülkemdeki meşhur kahve firmasının kuyruklarını andım,yazık:) (bkz: moda aptallar içindir)
bulgaristan,görülesi bir çok şehiri olan,yemyeşil bir ülke.bir çok şehrinde bulundum lakin gördüklerim arasında favorilerim ,rusçuk (ruse) ve filibe (plovdiv). tabi burgazı da es geçmeyelim.
istanbul'dan hareketle otobüs seferleri mevcut burgaz'a,bu araçlar dereköy sınır kapısını kullanıyorlar ve diğer sınır kapılarına göre aşırı sakin.
ayrıca istanbul (halkalı)dan sofya ya hergün tren seferleri var
avrupa birliği üyesi olmasını hazmedemediğim ve asla mantıklı bulmadığım ülke,batı komşumuz.

kuruluş tarihinden beri ülkemize vize uygulaması,zamanında yaptığı asimilasyonlar ve gerçekten ülke olarak da bi boka benzememesi kendimce savunduğum gerekçelerdir sözlük. arz-ı endam ederim efenim.
kuzey batısı hariç nerdeyse her yerini gezdiğim ülke. kayak için bansko en popüler merkez fakat bansko'ya yakın köylerde daha uygun fiyatla kayak yapabilirsiniz. oralara genelde yerel halk gittiği için çok turist olmuyor. dinlenmeniz için velingrad'a gitmenizi öneririm. balkanların spa başkenti olarak geçiyor. yaz tatili için önerim golden sands ve sunny beach. arkadaşlarınızla eğlenmek için en ideal bölge onlar. daha sakin bir yer isteyenlere obzor'u öneririm.
memleketin anne ve babanın doğum yerinden geldiğini varsayarak, daha görmediğim memleketimdir. yakın zamanda gidip göreceğim, gerisi italya, hollanda olarak gelicek diye planlıyoruz bakalım..
Türkiye'den çok geri bir ulkedir.Plovdivde tren garında yarım saat boyunca İngilizce bilen bir kişi bulamayıp "Nasıl AB ülkesi burası" dediğim ülke. Kışları sağlam soğuğu vardır.Sofya gri binalarla kaplı bir şehirdir.Ama güzel anılarım olduğu için severim bu şehri. Varna deniz turizmi ile ünlü şehridir.
Ülkenin doğal güzellikleri kesinlikle görülmeli evet ama benim aklıma Bulgaristan deyince ilk olarak bir zamanlar yeşil pasaport sahiplerinden bile vize istemeleri geliyor
Yazlari diger avrupa ülkelerinde özellikle almanyada calisip 4-5 kisi ayni evde kalip az kira ödeyip para biriktirirler kislari 4-5 ay bulgaristana dönerler sistemin acigini buldu adamlar
/ 2