budapeşte kahramanlar meydanı

Macaristan'ı kuran 7 kabilenin liderlerinin heykelleri yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçasıdır.

budapeşte kahramanlar meydanı - turuncuyolcu-U2PCp
macarca'da hösök tere ismiyle bilinir ve macaristan'ın 1000. yılı şerefine yapılmış bir meydandır. Meydanın iki yanında Güzel Sanatlar Müzesi (Szepmüveszeti Muzeum) ve Sanat Sarayı (Mucsarnok) yer alır. ayrıca resmi törenler ve kutlamalar da bu meydana yapılır.
Budapeşte’nin hatta Macaristan’ın en büyük ve en ünlü meydanlarından biri. İki yarım daireden oluşan anıtın üstünde barış ve savaşı, çalışma ve refahı, bilgi ve zaferi simgeleyen semboller, kolonlarda ise Macaristan tarihindeki mihenk taşı kişiler, devlet adamları ve kralların heykelleri var. Her heykelin altında o kişinin tarihteki en kayda değer anının anlatıldığı rölyefler var. Tüm bunların tam ortasında da 36 metrelik korint sütun üzerinde baş melek Cebrail kanatlarını açmış bir elinde Macaristan’ın ilk kralı Aziz Stephen’in tacını bir elinde Hristiyanlığın kutsal simgesi haçı tutmuş bekliyor. Sütunun tabanını da Macar Krallığı’nın ilk hanedanlığından kurucu Árpád ve diğer kabile liderleri çevreliyor.
En son 2017 yılında ziyaret etmiştim burayı, alabildiğine büyük bir meydan. şansıma o gün yan tarafında bulunan sanat sarayına ünlü bir oyuncu gelmişti kalabalığın içinden sıyrılıp tanımadığım bu adamdan imza almıştım. *