brüksel gece uçuşlarını yasaklıyor

cevaplanabilir entry
Brüksel Belediye Meclisi, Belçika'nın başkenti üzerinde gece uçuşlarına yasak getiren ve Brüksel Ulusal Havalimanı'ndaki uçuşların neden olduğu gürültü kirliliğinin sınırlandırılmasını amaçlayan yasa önergesini kabul etti.

İktidardaki çoğunluğun yanı sıra muhalefetteki Les Engages ve Mouvement Reformateur (MR) milletvekilleri tarafından da onaylanan önergede belediye meclisi, Federal Hükümet'ten yasayla tanımlanan acil durumlar haricinde Brüksel üzerinde akşam 22:00'den sabah 07:00'ye kadar uçuşları yasaklamasını talep ediyor.

Önergede ayrıca hükümetten sağlık, çevre ve ekonomik durumu göz önünde bulundurarak havalimanındaki hareketler için yıllık bir sınır belirlemesi ve modelleri veya yaşları nedeniyle gürültü emisyonları belirli eşikleri aşan bazı uçak kategorilerini yasaklaması isteniyor.

Bunun haricinde önerge, kamu sağlığı ve düzenine saygı göstermek amacıyla yoğun nüfuslu bölgeler üzerindeki uçuşlardan kaçınılması ilkesinin mümkün olduğunca korunmasını da öneriyor.

Talepler arasında Brüksel Bölgesi'nin 27 Mayıs 1999 tarihli 'Gürültü' Kararnamesi'ne uyumun sağlanması için ceza ödemek yerine nihai, uygulanabilir mahkeme kararlarının getirilmesi de bulunuyor.


Son olarak önerge, Federal Hükümete, uyum ve yaptırımın güvence altına alınması için bağımsız bir gözetim otoritesi kurması çağrısında bulunuyor.

Avrupa Birliği'nin önemli kurumlarına ve NATO merkez karargahına ev sahipliği yapan Brüksel Havaalanı'nın resmi sitesindeki verilere göre 2019 yılında havaalanında 26,4 milyon yolcu seyahat etti ve günde 645 iniş ve kalkış gerçekleşti.