brugge

belçika'nın orta çağ mimarisiyle "gerçeklik" algınızı bozacak, aşırı huzurlu şehri.
Vişneli birasını sevmesem de, çikolata kokan sokaklarında tekrar dolaşmak için sabırsızlandığım şehir. İlk interrail maceramda aklımda kalan en güzel yer.
avrupada gittigim en guzel sehir denebilir, barselona da var tabi ama bundaki huzur tatlilik guzellik hic birinde yok

kesinlikle gidiniz..
eski sevgilimle gitmek istediğimiz ama sevgilimin son kullanma tarihinin geçmesinden dolayı planımızı iptal ettiğimiz şirin mi şirin, tatlı mı tatlı , güzel mi şirin, tatlı mı evet, şirin mi belki, bilmem bence güzel, bence de sence, bi bakıma öyle, allah allah ilginç bir şehir.
2 yil evvel, Şubat soğuğunu yaşayan bir akşam yalnizca 4 saatliğine gittiğim şehir. Daha adim atar atmaz Orta Cag'i anlatan bir film setindeymis hissine kapiliyor insan. Aksam olmasindan mutevellit soğuk icimize icimize islerken, isinabilecegimiz yalnizca birkac yer buluyoruz. Biraz meydanda takılıp, gormemiz gereken yapilari dışından gorup, sehrin romantikligini soluyup geri donmek zorunda kaliyoruz malesef.

2 yil geçmesine ragmen hala icimde ukde kalan şehir. Bir gun, daha normal bir mevsimde, daha uzun bir randevuyla gorusmek dilegiyle.
şirin mi şirin oldukça yaşlı evlerin bulunduğu, aynı zamanda kendinizi skyrim oynuyor hissettirecek devasa yapıların da gölgesinde gezebileceğiniz balayında değilseniz en fazla 2 gün ayırmanızın yeterli olacağı, gece hayatı biraz renksiz unesco'nun çivi dahi çaktırmadığı görülecekse sonbahar aylarında görülmesi gereken huzur şehri. olm çok iyi lan. eğer brüksele gitmek gibi bir manyaklık felan yapacaksanız boşverin brüje gidin.
sokakları çikolata kokan masal gibi bir şehirdir. kaç kişiyle konuştuysam herkes aynı şeyi söylüyor ‘beni burda bırakın’.
o değil de, o kadar kırmızı tuğlayı nerden bulmuşlar, tüm şehir kuzey avrupanın meşhur red brick’leri ile inşa edilmiş.
vişneli birası çok iyidir. şu dünyada barları, nehirleri, sokakları, mimarisi görülmesi gereken yerlerden biri. konaklama için st christopher inn tavsiyedir.
bruksel ve gent gezi olanlara tavsiye edilen. hatta amsterdam veya parise gidenlere de yakınlığından dolayı tavsiye edilen muhteşem orta çağ mimarisini yaşatan şehir.

brüksel'den sürekli kalkan trenlerle 15 euroya gidiş-dönüş biletleri rahatlıkla bulabilirsiniz.
hostel tavsiyesi olarak da st. christopher brugge mutlaka not alınmalı.
şehrin ormanına inen bir tren garı, değirmenleri, tarihi yapıları, kanalları, köprüleri, parkları, sakinliği hepsi tam bir brugge filmi.
mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde en üst sıralarda olması kesin olan orta çağ şehri