brest

efenim kendileri ilk yurt dışında gördüğüm ilk ülke ve ilk yurt dışı görevim olur.

Şimdi burda sizlere bu şehrin tarihi ile ilgili her yerde olan bilgileri vermek istemiyorum. Kendi görüş ve önerilerimi dile getirmek istiyorum.

Brest şehrine havalimanı bulunmadığı için iki alternatifiniz bulunuyor. Birinci alternatifiniz Minsk şehrine uçup oradan otobüs yada trenle bu ulaşımı sağlamak bir arkadaşımız vize problemi nedeniyle tren yöntemini kullandı yaklaşık 5 6 saat sürüyor.

İkinci alternatifiniz Varşova'ya uçup arada kalan 250 300 km'lik mesafeyi karayolu ile geçmeniz gerekiyor. Bizde tam olarak bu ikinci yöntemi daha kolay olacağını varsayarak seçtik.

Ancak hiçte beklediğimiz gibi olmadı Polonya'ya girişte sıkıntı yok ancak ülkeden çıkmak, diğer üllkeye girmek tam bir rezalet. Polonya'dan çıktıktan sonra belarusa girmek tam bir problem sınır polisleri sıkıntı aradaki yolculuğumuz tam olarak 6 saat sürdü.

Ülkeye girdikten sonra tabii ilk işimiz otelimize yerleşmek oldu. Kaldığımız otelin ismi Hermitage hotel (bkz: http://hermitagehotel.by/en/) otel her anlamıyla çok güzel. odalarda bulunan ahşap kaplamalar muhteşem bir hava katıyor. Ayrıca otelde bulunan internet hizmetide ayrı bir güzel. Yemeklere gelecek olursam spor kafilesi olduğumuz her öğünde somon balığı et ve tavuk çıkıyordu. Balıkları tam anlamıyla harika. Otelde birde karaoke bar bulunuyor ve akşamları çok renkli oluyor.

Brest şehri ülkenin diğer şehirlerine oranla daha tarihi bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Şunuda unutmadan söyleyeyim yerel halktan duyduğuma göre brest dünyada suç oranı düşük şehirlerden birisiymiş. Gerçektende öyle konakladığımız 4 gün boyunca gece dışarıda herkes rahat ve özgürce gezebiliyor. Polis görmedik diyebilirim.

Ayrıca ikinci dünya savaşında almanlara karşı büyük bir direniş gösterdikleri için kahraman bir şehir olarak da anılıyor brest. Savaş ile ilgili yapılmış büyük sovyet yıldızı ve heykelleri mutlara görmelisiniz.

Ağustos ayında hava sıcaklığı Türkiye ile aynı olduğunu söyleyebilirim. Adını hatırlamadığım güzel bir caddesi var publar, kafeler, restoranlar ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Taksilere güvenmeyin, bizim yanımızda yerel halktan arkadaşlarımız olduğu halde dolaştırmaya çalıştılar. Gece takılmak için önerim Korova ve City Club gece 24:00'ten önce girerseniz girişler ücretsiz 24:00'ten sonra girişler ücretli. İçeride fiyatlar gayet makul giderseniz barmen Sasha'ya selamımı söyleyin. Zira biz içeri girdiğimizde Tarkan çalıyordu.

Efenim dönüş yolumuz yine tam bir işkence oldu. Bu sefer Belarus'tan çıkışımız gayet kolay oldu ama Polonya'ya girişimiz tam bir eziyetti. Tüm kafile otobüsten indirildi bagajlarımız ve otobüs xray cihazına sokuldu oldukça uğraştırdılar. Dönüşümüz toplamda 16 saat sürdü.

Sözün özü Brest şehrini gezip görülecek yerler listesine ekleyebilirsiniz :)