bizimkiler

1989-2002 yılları arasında 13 yıl kesintisiz olarak yayınlanmış, Türk televizyonculuk tarihinin en uzun dizisidir. Dizi ilk olarak TRT, Star TV ve Show Tv'de yayınlanmıştır. Bir Çok usta oyuncunun yer aldığı dizi Kadıköy'ün kozyatağı mahallesinde çekilmiştir.
pazar akşam 18:00’de başlardı. ertesi günü okul olduğu için bizimkiler başladığı saatlerde evde annem ütü yapardı. dizide toplumsal tabaka insanın gözünün içine sokulurdu. bizimkiler ailesi toplumun laik kesimini oluşturan tabakayı gösterirdi. iyi eğitimli, entelektüel görüşlü, klasik müzik ya da flamenko dinleyen, küpeli damatları olabilen bir sınıftı bu. toplumun alt kesimini kapıcı cafer ve çevresi oluştururdu; açgözlü, düşene tekme vuran, kötü niyetli, saygısız, kaba, güçlünün yanında duran şark kurnazı diyebileceğimiz tipik yoz anadolu insanıydı bunlar.
ilk sezon bölümleri adeta günümüz türkiyesine ışık tutan dizidir. anlıyoruz ki geçen 30 senede bir arpa boyu yol almamışız.
umur bugay'ın türk televizyon tarihine kazandırdığı en önemli yapımlardan birisidir. başrollerinde ercan yazgan, cihat tamer, erdal özyağcılar, savaş dinçel gibi pek çok değerli ismin bulunduğu dizi tipik türk komşuluğunu bizlere gösterirdi.

o apartman türkiye'nin bir izdüşümü gibiydi. karakterler, huylar, davranışlar, tepkiler ve beklentiler türk vatandaşlarının birer yansıması gibidir. zaten umur bugay gibi bir ustadan da böylesi bir yapım beklenirdi.