beyaz zambaklar ülkesinde

20 yaşında okuduğum için utanç duyduğum herkese tavsiye ettiğim kitaptır. Konusu için;
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuştu. Derhal kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti. Türk askerleri ülkelerindeki “yaşamı yenilemek” için mutlaka bu kitabı okumalıydılar. O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline geldi.
Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir. Halkların destansı özverisiyle yoksulluktan kurtularak, ekonomik, politik ve kültürel olarak nasıl mükemmel bir ülke yaratılabileceğini gösteren, okurlara dudak ısırtan ölümsüz bir eser.

Kitapta beğendiğim yerlerden biri

beyaz zambaklar ülkesinde - beyaz-zambaklar-ulkesinde-sOw6d
Kesinlikle bu ülkede yaşayan ve bu toplumun yücelmesini isteyen her bir bireyin okuması gerekiyor diye düşünüyorum. etkileyici ve geri dönüş, kalkınma hikayesi.
yıllar önce bir beşiktaş maçına giderken metroda tanıştığım bir taraftar arkadaşımdan almıştım öneriyi, okudum ve etkilendim. kendisine buradan teşekkür ediyorum tekrardan.
Adını ve konusunu duyduğum fakat halen daha okuyamamış olduğum kitaplardandır.
idealist bir din adamının tüm ülkede eğitim seferberliği başlatmasını anlatan bir kitap. bana biraz abartı gibi geldi ama benzer bir kişilik de nikolai frederik severin grundtvig’dir.

Nikolai Frederik Severin Grundtvig (1783 – 1872): Danimarkalı filozof ve din adamı. Danimarka Lutheran kilisesindeki dini bir akım olan Grundtvigianism kurucusudur. Tarihçi ve eğitimci kişiliğiyle de bilinen Grundtvig, erken İskandinav edebiyatı üzerine çalışmaların da öncülerindendir. klasik okulları elitist olarak eleştirmiştir (o yıllarda kuzey avrupa’da lise eğitimini sadece elitistler alabiliyormuş). 1844'ten sonra, her toplumsal tabakadan gençlerinin eğitim almaya teşvik ettiği gönüllü yerleşik halk liselerinin kurulmasına ilham kaynağı olmuştur. bu okullar İskandinavya’ya ve pek çok avrupa ülkesine yayılmıştır (The Editors of Encyclopedia Britannica, 1998). (yüksek lisans tezimden alıntıdır)