barcelona

/ 3
avrupa' nın en güzel şehirlerinden biri. razzmatazz, opium gibi muhteşem gece klüplerine sahiptir. konaklama için st' christophers inn tavsiye edilir.

(bkz: fc barcelona)

(bkz: paella)

(bkz: kiosko burger)
kesinlikle gidilmesi gerek olan bir şehir aynı zamanda özellikle istanbulun ve dünyanın şehir planlamasını örnek almasını istediğim şehir.
şekil a
3 defa gittiğim, böyle giderse her sene tekrar tekrar gideceğim şehir. herkes bu kadar seviyor mu bilmiyorum ama barselona’nın yeri bende bir başka sanırım.
sorarsanız çok güzel şehir ancak hani normal şartlarda benim kadar abartarak senede 2 kez gitmenin lüzumu da yok bence. son gittiğinde en uzun kalışımı yaparak 1 ay geçirdim ve gidilebilinecek neredeyse her yere gittim. bir öneri verecek olursam, bence sadece barselona merkezini gezmek yerine tren bileti alın ve kıyıları da gezin. turistik olarak calella ve santa susanna en beğendiğim yerler. gitmişken kaldığım, benimle anıları çok olan malgrat de mar’a da uğrayabilirsiniz. bu saydıklarım deniz kıyısı olduğundan trende giderken manzara güzel, sahile giderseniz orada ayrı güzel.
onun dışında trenler özellikle pek dakik değil, hatta hiç değil o yüzden kullanırsanız, bilinçli olun. ve ayrıca yemek konusunda da, bence ispanya’da doğru düzgün bir mutfak yok. arkadaşlarımın aileleri genelde 3-4 çeşit yemek pişiriyordu hep. nerede annemin ev yemekleri diye sayıklandığım çok oldu... paella bence güzel değil, çok yoğun kokulu. etlisi fena değil. gazpacho güzel. tapas para kaybı. ne yerim derseniz (uygun fiyatlı ve doyurucu) ben genelde çin restoranlarına gittim çünkü gayet bizim bildiğimiz türden dana etli, pirinç pilavlı, sebzeli vb. yemekleri var.
tavsiye edebileceğim sangría çok güzel, içkiler genel olarak çok ucuz ve patatas bravas bence harika.
keşke burada doğsaydım, yaşasaydım ve ölseydim dediğim yer
kendine has bir ruhu olan, ispanya sınırları içerisinde olmasına rağmen ispanyayla alakası olmayan kozmopolit muazzam bir şehir. bir ömür yaşanası
Bende artik bir gezginim diyebilmek icin gitmeyi kendime şart koştuğum İspanya'da bir şehir
Paella isimli yemeğini sevemediğim, geri kalan herşeyiyle mükemmel bir şehir.
/ 3