ballıkayalar

Tavşanlı Köyü'nde bulunan Tabiat Parkı İstanbula yakın kamp alanlarının içinde gözde bir yer.
Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı'nda 16-17-18 Şubat tarihlerinde kamptayız.
Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı olan tavşanlı köyünün, gözdesi
çıkın çıkın gelin.
hatta kaybolun. sakin uzun bir yürüyüş yapın tırmanış da olur nasıl isterseniz. gelin ama kesin
daha önce bir sefer yürüyüşe çıktığım ve pek beğendiğim, istanbulun hemen yanı gebzede bulunan tabiat parkı. kamp yapılabilecek yerler mevcuttur. ortasından geçen dere, tepeye tırmanış filan. haftasonu için ideal. özellikle nispeten soğuk bahar aylarında.
gebze'de bulunan tabiat parkı.
3-4 şelale var ilerledikçe, yeni zelanda'yı andıran bir mekan, istanbul'a baya yakın, değişik gidilesi görülesi ortam.

ilerlemek epey zor, kayalıklara tırmanarak ilerleniyor, zorlu bi parkur. şelalenin dibinde çadırı atıp konaklıyorsun, ateşini yakıp ısınıyorsun. yengeç yemeyi biliyorsan doyuyorsun da, hojdur.
kayalarin ustunden suyun kenarindan ugrasmali bir sekilde gittikce daha guzel cadir atmalik yerler ciksa da orta kisimda sag taraftaki agaclarin alti -ne kadar uzun bir cumle oldu bu- suyun kenari eger cevrede don, corap, cer cop yoksa guzel olabilir fakat onun karsisindaki yer daha guzel gibidir. evet iki ayakli kirleticiler ve gunubirlikciler icin copleri temizleyip guzellestirebilirsiniz tabii ki.
Kamp atabileceğiniz manzarası harikulade olan bir şekilde çıkılabilen ama inerken zorlayan gebze de bulunan tabiat parkıdır. Bir keresinde zirvesine tırmananları gördüm, tabii profesyonel olarak yapıyorlardı, epey bir ağzım açık izlemiştim. Güzeldir, yakındır, kaçın gidin.
istanbullular için hafta sonu kaçılıp gidilebilecek yerlerden biri olarak gösterilmesine karşın her yerde piknikçilerin doldurduğu, işletme ve otopark alanları ile doğa ile içiçe imajını kaybetmiş yerdir.
girişi leş, ilerledikçe yeni zelanda. kalmalık pek güzel yerler baya ilerlerde, 3.şelaleden sonra güzel mekan, domuz vs var amma dıbırınızı kollayın. yabani vahşi ortam, gece ay ve yıldızlar mükemmel, yengeç yemeyi bilen aç kalmaz, susuz giderseniz ölürsünüz, bi 2-3 litre su lazım yol yorucu tırman in, uç kaç değişik bi parkur. ayakkabınız kayıyorsa da mal olursunuz, kayalar fazla kaygan. belki de ondan ballı kayalar; evime yakın bura ayda bi giderim. gidin siz de.