bakü

Sanki Turkiyenin herhangi bir sehrindeymis gibi rahatca dil sorunu yaşamadan dolaşabileceğiz, mimarisi Turkiyedeki çoğu şehirden cok cok daha iyi (sehir merkezi icin diyorum, 3 km dışı bildigin kanarya mah.), tekrar gelicem, bu şehire neden daha once gelmedim dedigim muhteşem 1 hafta geçirdiğim Türk şehri. 2 devlet 1 millet neymiş gidince anlıyorsunuz..
İki millet bir devlet fizyolojik ise olabilir ama mantık / kafa çok farklı yada ben öyle denk geldim . Bu arada gördüklerimin geneli onlardan kendimizi üstün gördüğümüzü düşünüyor ve bize sövüyor.
Ayrıca azeri denilmemesi gerekiyormuş bunu da anlatan güzel vücut hatlı bayan inşallah beni kekelememiştir.
benim 2.memleketim. her bir sokağını bir azerbaycanlı dan (evet azeri denilmesine kızıyorlar) daha iyi bilirim. kafa yapıları biraz farklıdır,biraz rus ve biraz türk gibidir. türklüklerimden . tarqovi meydanda firuze restorant a mutlaka gidin. yerel mutfağı hem en lezzetlisini hem de en uygununu burada bulabilirsiniz.

en özlediğim şey , lüle kebabıyla araq ve xingelle araq. bunları yazarken bile ağzım sulandı
Yıllardır hayalimizdi.Nevruz Bayramı dolayısıyla şenliklerini de görmek amacıyla gittik.Çok sevdim, çok beğendim.İlk akşam Təndir diye bir yerde acayip bir kazık yedik hiç tavsiye etmiyorum.Onun dışında şehirciliği ,tarihi yapısı ,badımcan taksileri ,Hazar Nehri kıyısındaki Kordon'u ve daha nice güzellikleriyle görülmeye değer bir şehir.Ne de olsa Can Azerbaycan 😎👍
Biri dönüşte otostop olmak üzere üç kez gittiğim, türklere karşı sevgi ve hürmetlerinin gerçekten içten mi yoksa menfaatleri için mi olduğunu anlayamadığım ;evlerinin, apartmanlarının, yapılarının ve sokaklarının ruhsuz olduğu beni hayalet bir şehirde ihtişamlı yapılar arasında tek başıma dolaşıyormuşçasına rahatsız eden bir şehir. Binaların girişleri sokak tarafında değil de arkada oluşu, yola bakan cephelerinin tadilatlı ve görsel açıdan arka cephesinden daha güzel olduğunu farketmişsinizdir umarım. Kadınlarının da kendilerine abartı makyaj yapması ile gösterişin bir başka boyutta yaşandığı azerbaycan şehri. Ülke nüfusunun yarısından çoğunun da burada yaşadığı biliniyor.
anlami badi kube yani ruzgarlar sehri demektir. dogudugum buyudugum 23 sene yasadigim memleketim bazen sevmedigim bazen cok ozledigim bazen google street view'dan sokaklarinda gezdigim sehir. iyidir hostur tatlidir ponciktir baku.
En az bir yıl kalacağım düşünülünce İlk izlenimlerim şehrin mimarisi çok güzel ama herşeyin son 10 senede yapıldığı çok rahat anlaşılıyor bu yüzden şehirin ruhu eksik doğu ile batı arasında kalmış tıpkı halk gibi

Gelir dağılımı inanılmaz derecede uçuk orta sınıf yok

Eğer kendi para birimleri manat üzerinden çalışmıyorsanız zengin sayılabilirsiniz

Kadınlarda estetik hat safada gösteriş şehrin heryerinde olduğu gibi erkeğinde ve kadınında da oldukça fazla

Yaşanıp yaşanmayacağına henüz karar vermedim huzur verir mi bilmiyorum editleyeceğim

Edit 1 : Türkiye'de olduğu gibi insanlar burada da mutsuz ve umutsuz sebebi petrol zenginliğini halkın görmüyor oluşu. mutlu olan tayfa ya çok zengin ya da alkol seviyor (alkol ucuz ve biraları votkaları lezzetli), Bakü'ye gelince rahat bir şekilde bir çok dil ile iç içe olabilirsiniz şehir Azerbaycan'nın reklam yüzü gibi bir şey. turist sayısı oldukça fazla kültür sanat etkinliklerine önem veriyorlar. Targovi her zaman kalabalık ve yoğun henüz saha boş olan bir bar görmedim insanlar alkol almayı seviyor ve barda içmek onlar için bile pahalı sayılacak düzeyde değil.

Eğer şehire ilk defa geliyorsanız herhangi bir yere gidecekseniz kesinlikle normal taksileri kullanmayın uber kullanın aracınızı ve nereye gittiğinizi en rahat takip edebileceğiniz yöntem. yoksa öpüyorlar (welcome to another turk goverment)

Daha önce Bakü'de kamp yapan yazarlar bir el atarsa çokta güzel olabilir benim için