ayder yaylası

/ 3
(bkz: yeşilin aşkı)

ülkemizdeki en ünlü ve en güzel yaylalardan biridir.karadeniz yöresi deyince akla gelen ilk yerlerden.son yıllarda yaylanın ortasından asfalt yol geçirilmiş ve biraz daha turistik olsun diye yolun etrafında turistik mağazalar açılmış olsada (üzücü) hala inanılmaz güzelliğini korumaktadır.
memleketimde bulunması sebebiyle her sene en az bir defa ziyaret etme fırsatı bulduğum doğa harikası özelliklerinin bir kısmını zamanla insan zoruyla kaybetmeye yüz tutmuş rize'nin çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır kendileri.

çok değil bundan beş altı sene önceki görüntüsüyle şimdiki geldiği durum kıyaslandığında ortaya çıkan farklılıklar çok net görülebilmektedir. insanların internette sağda solda görsellerini gördüğü, her yıl daha da çok gezgin ve turiste ev sahipliği yapan ve zamanla çeşitli rantlar uğruna istenmedik dönüşümlere uğrayan ayder yaylası, geleceği açısından doğaseverleri artık korkutmaya başlamıştır. özellikle arap turistlerin artmasıyla yeşil yol projeleri ve ileriye dönük yatırımlar yaparak kendi dünya çıkarlarını düşünen bazı kesimlerin yeni işletmeler kurma planlarıyla ayder yaylasının ve diğer aydere bağlı patika yolu olan yaylaların eski halinden uzaklaşacağını tahmin etmek hiç de zor değildir. bölge halkından konuştuğum kişilerin büyük bir çoğunluğu planlanan bu girişimlere karşı çıkmaktadır. bunun yanında destekleyenler olsa da karşı çıkanlar yanında çok azdır.

özetle ayder yaylası, yerli ve arap turist istilasından zarar görmektedir. doğayı ve yeşili seven insanlar olarak elimizden geldiğince doğal miraslarımıza sahip çıkmalıyız.
güzelliği bozulmuştur artık. yaylaya gidince gözlerim avm aradı, o kadar şehirleşmiş artık
Rize/çamlıhemşin'e bağlıdır.reklamı iyi yapılmış, bakirliğinden eser kalmamıştır. Son zamanlarda artan arap turistlerin
sık sık yer satın almak istedikleri yer olup uzungöl'den sonra itici olan memleketimin bir parçası.
yallah arabistana diye itelenenlerin gitmesi gereken yerdir. artık bir arap toprağıdır.
yaylanın ismini duyduğumda her seferinde aklıma, twitter kullanıcı planet doğa gelir ve kullanıcıya yapılan troller
maalesef ilginin yüksek olması rant kapılarının açılması ve yabancı (özellikle arap) turistleri çekmesiyle birlikte güzelliklerini git gide yitiren mükemmel topraklarımızdan biridir. aynı bölgede rakımı ve dinginliği ile birlikte doğallığı daha güzel olan samistal yaylası vardır , önerilir.
mutlaka gidip görmek istediğim, şimdilik yalnızca fotoğraflarına hayran hayran baktığım doğa harikası.
overrated bir yayladır, bu gözler daha iyilerini gördü.Ve de diğer tüm karadeniz yaylaları gibi ninjaların akınına uğramaktadır.
bir ara twitter üzerinde adeta bir trol furyası şeklinde yayılan ve planet doğa adlı hesabın sahibini çileden çıkartırcası fütursuzca adeta " taktik maktik yok bam bam bam" nidalarıyla okurlara keyif, hesap sahibine ise tatlı huylu bir tümör bahşetmiştir.
/ 3