avusturya

başkenti viyana olan bu güzel ülke macaristanın hemen üstünde bulunur. gittiğimde çok şaşırdığım bir hikaye vardır. maria theressa 1717-1780 çocuklarını diğer ülkelerin önemli insanlarıyla evlendirirmiş hep. bu yüzden ona avrupanın anası lakabı verilmiş. tüm çoçuklarına stratejik evlilikler yaptıran Maria, bu strateji ile sayısız savaştan kurtulmuş. hatta çok güzel bir sözü varmış "diğer ülkeler savaşabilir ama sen şanslı avusturya, sen evlenirsin"
edit : imla
sözlükte fazla sallanmamasına şaşırdığım macaristanın hemen üstünde bulunan ülke.

büyük bir imparatorlukken bünyesindeki çok uluslu yapı yüzünden diğer alman ülkeleriyle birleşmeyi reddetmiş, sonra bunu kendisinin yerine yapan prusya / almanya tarafından mağlubiyete uğratılmış, balkanlar isimli kaynayan kazana yüz yıl hükmedemeden dağılmıştır. günümüzde de pek esamesi okunmayan sessiz bir ülkedir.

viyana güzeldir ama ne bileyim plastik barbi evi gibidir. öbür şehirlerine gitmedim, gidince detaylı detaylı yazarım.
-viyana
-salzburg( redbullu olan )
-hallstat
-mozart
-frued
-mozart çikolatası
-snittzel
-bira bira bira
-doğa doğa doğa
Türk vatandaşların çokça bulunduğu bir ülkedir. Salzburg her sene ligi birinci kapatır ve maçları üst biter.
hem eğitim hem kariyer hemde yaşamak için en ideal ülkelerin başında gelir avusturya...almanca konuşulur ingilizce'nin yanında ek dil seçeneği sunar. eğitimi avusturya' da alıp türkiye' de çalışma imkanı da vardır tabii.
Müzeleri, sanatçıları ile meşhur, oldukça güzel bir ülke.
başkenti olan viyana, 8 kez dünyanın en yaşanılası kenti seçilmiş. güzeldir, eğlencelidir, kültüreldir. döndüğünüz her köşeden bir aktivite fırlar viyana’da. pahalıdır. yağmurun ne zaman geleceği belli olmaz. bir de o at boku kokusu olmasa daha çok sevilir.