avrupa'da otostop

Sanılanın aksine insanların size sempatiyle baktığı, ulaşımın euro bazlı olması nedeniyle seyahatinize daha fazla bütçe ayırabildiğiniz mantıklı bir yöntem. budapeşte-prag arası kolaylıkla yardımcı olunmuştu, amsterdam-paris, nice-barcelona gibi rotalarda denediğim ve rahatlıkla ulaşımı sağladım.
Özellikle yunanistan'da korkusuzca her yerde yaptığım eylemdir :) fakat iyi yunancanız ya da karşıdakinin ve sizin iyi ingilizceniz yoksa sıkıcı olabilir. Hiç zorlanmazsınız :)
Türkiye'de ise şu anda çekindiğim öğrencilik hayatımda çok kullandığım ulaşım şeysi :)
avrupayi bilmem ama malezya'da bizim icin yolunu 300 km degistiren gordum bence otostop konusunda en kolay ulkelerden biri olsa gerek
üniversite bitene kadar 'hadi uçak bileti alıp hindistana/amerikaya vs. gideyim' diyebileceğimi sanmadığımdan, fırsat buldukça yeşilimle birlikte (pasaport olan) yapmayı düşündüğüm eylem.
türkiyeden biraz farklı işler.eğer almanyada şansınızı deniyorsanız türkiyedeki gibi otobanın ortasında parmak kaldırmanızla 30 saniye geçmeden alman otoban polisi hemen yanınıza damlar.avrupada otostop otobanda çekilmez yasaktır.avrupada otostop eğer uzun mesafeler almak istiyorsanız benzin istasyonundan benzin istasyonuna şeklinde gidilir.Örneğin hamburgdan amsterdama gitmek istiyorsunuz bindiğiniz araç bremene gidiyor, araç bremene girmeden önce otoban üstündeki bir istasyona kendinizi atarsınız.indiğiniz istasyonda araç şoförleri ile konuşarak anlaşırsınız.Bu yöntemle ilerlerseniz çok rahat yol alırsınız.Otobanın üzerinde denerseniz almanyada 30 saniye geçmeden polis yakanıza yapışır çünkü yasaktır.diğer ülkelerde de kimse iplemez çünkü kuralcıdır avrupa insanı.kimse otobanın akışını tehlikeye atmak istemez.avrupada otostop ispanyanın kuzey(bask) bölgesi hariç her yerinde çok kolaydır.Yeter ki doğru noktayı bulun.
italya ve ispanya zor diğer ülkelerde özellikle kuzey'de çok kolay olduğunu söylemem lazım.
avrupada otostop deneyimim o kadar da kötü olmadı ..
venedikte havalimanı otobüsü yerine havalimanının oldugu yerleşim yeri otobüsüne binmişiz. yaklaşık 5 km uzaklıkta kalmıştı havalimanı. şehir merkezine tekrar gelip , doğru otobuse binmemiz zaman kaybına sebep olacaktı . hadi bismillah dedik ve otostopa basladık, 2. araç durdu . yakınarda bırakırım demişti ama sağolsun beyamcamız bizi cok sevdi ve havalimanına kadar bıraktı .
i
artık ertelemek istemediğim, ocak ayında yapmayı düşündüğüm eylem.
özellikle izlanda'da çok yaygın. herkes duruyor ve alıyor. araba kiralama gibi durumu olmayanlar kesinlikle gönül rahatlığıyla otostopa çıkabilirler.