avrupa gönüllü hizmeti

/ 4
AGH, (EVS – European Voluntary Service), 18-30 yaş arası gençlerin tercihen Avrupa ülkelerinden birinde 1-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilincini edinmesini amaçlayan bir AB Gençlik Programı'dır.

* Makedonya'ya gittim mart ayında ve oldukça güzel deneyim oldu cebimden hiç para çıkmadan 3 ülke gezdim. denenmesi gerekir diye düşünüyorum.
Bu hizmete katılabilmek için aracı şirketlerle birlikte motivasyon mektubu yazmak gerekmektedir. bu mektubun içeriği ise, kişinin özellikleri, neden agh yapmak istiyor gibi şeyleri barındırıyor. ve bununla birlikte europass cv'nin de hazırlanması gerekiyor bu cv ise iş geçmişinizi,tecrübelerinizi gibi şeyleri barındırıyor ve bu cv avrupada da aynı standartlarda ve geçerli bir cv.bunları hazırladıktan sonra yurtdışında yapabileceğinize inandığınız gönüllülük projelerine başvuruyorsunuz ve bekliyorsunuz. Bu programda dil bilme şartı da yok orada dil eğitimi de veriliyor ama bu dil bilme şartının olmaması projelere göre değişiklik gösterebiliyor. kabul olursanız eğer bu süreçten sonrasında kabul olduğunuz ülkeye gidiyorsunuz ve orada projeye göre belirli saatlerde belirli günlerde çalışıyorsunuz ve haftada 2 gün boş gününüz var. daha sonra diğer ülkelerden gelen gönüllülerle tanışıyorsunuz, geziyorsunuz vs. ekstra olarak bu programda yol,yemek,konaklama gibi ihtiyaçlar karşılanıyor ve gönüllüye para desteği de veriliyor. Kısaca anlattığım gibi olan alım kapasitesi fazla olmayan; ama fazlasıyla heyecanlandıran program.
- 17-30 yaş aralığındaki gençlerin mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın,
- 1 yıla kadar Avrupa'da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak,
- Yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte,
- Kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve
iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte,
- Ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilmesini sağlayan Erasmus+ Projesidir.

*Üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün. Gönüllülerin yeme, içme,
konaklama, vize, sigorta vs. masrafları Merkezimiz tarafından karşılanmaktadır. Hatta aylık belli
bir miktar cep harçlığı da veriliyor.(Miktar gidilen Ülkeye ve projeye göre değişmektedir )
kendisiyle ile ilgili sıkça sorulan 41 sorunun cevabı bu linktedir.

eğer zamanınız varsa bir dakika bile düşünmeden, hemen projelere başvurmaya başlamalısınız.
İlki iki ay ikinci üç ay olmak üzere iki kez yaptığım gönüllü hareketi, bilgi almak isteyen olursa mesaj kutumu yeşillendirebilir tabi ilk önce Agh nedir diye araştırırsanız sevinirim
genelde giden arkadaşlarımın geri dönmek için kendilerini paraladığı oluşum.
Her boş zamanımda girip iç çektiğim, ilk fırsatta atlayacağım gönüllü hizmeti.
en güzel yanı da tüm masraflarının karşılanması ve ilgisi hevesi olan herkesi kucaklaması. gönderici kuruluş ayarlamanız gerekiyor sadece o da gitmek istedikten sonra çocuk oyuncağı. hele ki uzun dönem gitmeyi düşünürsen.
Gönderen kuruluş arayanlar:

Buradan lütfen: youth.org.tr
ailesi yurtdışına çıkartmayan dostlar için en büyük bahanelerden biridir. kesinlikle tavsiye edilir. hayatın dünyanın kültürlerin başka insanların olduğunu görmek ne kadar küçük hayal dünyasında yaşadığınızı farketmek istiyorsanız mutlaka ama mutlaka gidin.
hibeli gönüllülük projeleri. genelde proje konuları çocuklar, dil, çevre, mülteciler üzerinedir. katılan gönüllüler avrupa komisyonunca tanınan youthpass sertifikası alır. her projenin başvuruda istediği şeyler farklıdır, cv ve motivasyon mektubu hepsinde gereklidir bazı projeler bir dakikalık konusu size kalmış bir video da isteyebilir. kısa dönem ve uzun dönem bir sürü proje vardır evs database incelenerek hepsi görülebilir. gönderici kuruluş bulmak kolaydır ancak gönüllüyle her konuda ilgilenen destekleyen bir gönderici kuruluş bulmak zordur. türkiye'de bu iki kurum en çok evs gönüllüsü gönderen kurumlardır. çekinmeden iletişime geçebilirsiniz izmir'de pi gençlik derneği ve çanakkale'de koza gençlik derneği

evs gönüllüleri için ingilizce şartı aranmaması, sadece belli bir genç yaş aralığı olması, masraflarınızın karşılanması, bir sürü ülkede (bir kısmı avrupa dışında) bol bol proje olması doğrudur, evs'nin olayı budur. herhangi bir evs tanıtım etkinliğine giderseniz size bunları söyleyeceklerdir sonra kültürel etkileşim, yeni dil becerileri, seyahat vs diye hayal kurup giderken detaylar biraz havada kalır. şöyle ki;

belli bir ingilizce şartı aranmaması ingilizce bilmeden projeye kabul edilebileceğiniz anlamına gelmez, sadece projeyi yapan organizasyonun gönüllü alımında kendi standartlarını koymasına izin verir. proje için gereken diğer yeterliliklerinize de projeyi yapan kurum karar verecektir. yani başvurduğunuz projeye ne kadar çok talep varsa o kadar kalifiye olmanız gerekmektedir. iskandinav ülkeleri gibi herkesin gitmek istediği yerlere başvuruyorsanız ileri seviye ingilizce bilmeniz, son derece iyi bir cv ve motivasyon mektubu göndermeniz gereklidir yoksa alınma şansınız neredeyse yoktur, hatta bu ülkelerin projelerine alınmak için daha önceden gönüllülük tecrübesine sahip olmak gibi başka özellikler de gösterebilmek gerekebilir, rekabet o kadar fazladır. daha az talep gören genelde balkan ülkelerinde olan projelerde ise kendinizi ifade edecek kadar bir ingilizce yeterli olacaktır. okuduğunuz bölümün yaptığınız projeyle yakın olması mesleki bir şey yapacağınızdan değil ama konuda cahil olmadığınızın kanıtı olacağından alınmanız için avantaj olacaktır. başvuruda gönderdiğiniz belgeler beğenildiği taktirde ikinci aşamada skype ile görüşme vardır. standart mülakat soruları sorulacaktır. neden bu proje, neden bu ülke, neden sizi alalım vs. gerilmeyin, sorulara akıcı şekilde cevap verin, eğer kabul edilirseniz bir de vize sürecini atlatırsanız agh hayatınızın harika bir tecrübesi olarak yerini alacaktır. kesinlikle anlatılmaz yaşanır bir olaydır herkesin tatması gereken muhteşem bir tecrübedir.

not: çoğu ülke gönüllülük projesine gidenlerden vize parası istemez. istese bile projeye sponsor olan kurum bu parayı karşılar. vize için bu bilgiyi araştırıp konuyla ilgili yanınızda belgesini getirmeniz fazlasıyla tavsiye edilir yoksa böyle tecrübeler edinebilirsiniz bu konuda çok fazla vize başvurusu olmadığı için çalışanlar sizi yanıltabilir en iyisi migration office'ten alınacak resmi bilgidir.
/ 4