attan inip eşeğe binmek

Bunu hayatım boyunca yaptım ama sonradan fark ettim.
Misal:
Adana yerine menemen seçmek
Uçak yerine otobüs seçmek
kız arkadaş
Okul değiştirmek (kaçıncı üni ben bile unuttum)
Arkadaş çevresi değiştirmek(bazen iyi oluyor)
Köpek yerine kedi beslemek(hayatımın hatası)
Size ait olan bir eşeğe binmek, size ait olmayan bir ata binmekten her zaman daha iyi olacaktır elbette. İkiside size aitse eğer, eşek tercihi ömür boyu keşkeniz olacaktır.
bildiğimizin aksine tdk'ya göre '' bulunan önemli bir görevden alınıp daha az önemli bir göreve verilmek'' anlamına geliyormuş.
Üzerine düşünüldüğü zaman ayrımcı bir söylemdir. Eşeğin attan daha değersiz olduğuna kim karar veriyor? Tipe göre yargılamaya atasal bir boyut kazandırılmış bildiğin.
Üstüne bindiği şeyin kıymetini belirleyen üstüne binendir der susarım.
Eşeğin attan daha değersiz olduğuna kim karar veriyormuş, tipe göre yargılamaya atasal boyut kazandırılmışmış. Şimdi afedersiniz ama insan yazmadan önce düşünür.

"- Benim binek hayvanında aradığım özellikler nelerdir?
+ Beni taşıması ve ulaşımımı sağlaması.
- şimdi düşünelim, ortalama bir eşek mi daha dayanıklıdır yoksa ortalama bir at mı?
+ tabikide ortalama bir at.
- Ortalama bir eşek mi ulaşım konusunda daha başarılıdır yoksa ortalama bir at mı?
+ tabikide ortalama bir at.

- Eğimin yüksek olduğu yerlerdeki ulaşım(eşek belirli eğim üzerinde tırmanmaz yolu uzatır), atın hızı, atın gücü, atın eşeğe nazaran kat edebildiği mesafenin daha fazla olması, yolculuk esnasında eşeğin ansızın durup dışkılaması, yabani tehlikelerden korunma ve kaçınma konusunda atın çok başarılı eşeğin ise neredeyse tamamen savunmasız olması gibi daha bir çok unsuru düşündüğümüzde"

Eşek ve at 20. yüzyıla kadar insanlar tarafından yük taşıma ve ulaşım amaçlı kullanıldığı ve bu amaç doğrultusunda değerlendirildiği için böyle bir söz mevcuttur. coğrafyamızda deve vb gibi diğer binek hayvanlar bulunmadığı için bu karşılaştırılmalı sözde bu iki hayvanın yer alması oldukça da doğaldır. diğer hayvanlara ayrımcılık yapılmamıştır.

aksi takdirde kimse dış görünüş veya kişisel tercihleri açısından böyle bir değerlendirme yapmamış, bu söz de bu niyetle söylenmemiştir.