astroloji

Gezegen ve yıldız konumlarının hareket ve açılarından yararlanılarak, yer yüzüne etkilerinin hesaplanmasıdır. Astroloji bir gökbilimidir.
(bkz: müneccimlik)

gündelik ve genel yaşantımıza ne kadar etkisi vardır bilemiyorum. belki umutların kullanılmasıdır sadece.
Başlı başına bir bilim dalı aslında. Gazetelerin burç köşelerinden bahsetmiyorum tabi. Doğum tarihi, saati vs herşey etkiliyor yıldız haritanızı.
her ne kadar bir tür ilim/bilim olmasa da yaklaşık 6000 yıldan beri uğraş verilen bir faaliyet alanı olması, insanoğlunun ona atfettiği önemi gösterir.
tabii bu işin cılkını çıkaran insanlar fazlasıyla bulunmaktadır. "ay ben su burcuyum havayla anlaşamam" diyen mi ararsın ikizler burcu çocuk sahibi olmamak için buna göre cinsel münasebet kuran mı ararsın daha neler neler...

kanaatimce tadında bırakmak suretiyle takip edilmesinde sakınca olmayandır.
burç falan uydurmadır hakikat 12 hayvan takvimidir eski türkler zamanında keşfedilen bu takvimi inceleyin kendinizin doğduğu zamanın denk geldiği hayvanla ilişkili olduğunu göreceksiniz.
“Fala inanma, falsız kalma” mottosuyla ilişkilendirip okuyup 5 dk sonra unuttuğum yazılar bütünü.
Pek anlamadığım, sırf ayıp olmasın diye sorulduğunda cevap verebilmek için normal, yükselen ve ay burcumu ezberlemek zorunda kaldığım metafiziksel sezgi sektörü.
Astroloji hakkında zerre bilgisi olmayan kişilerin günlük burç yorumunu astroloji sanmasıdır. Astroloji mayalar ve birçok köklü uygarlıklar tarafından gezegen geçişlerinin dünyaya etkisi özelinde gözlemlerle edindiği bilgiyi savaşlarda ve liderlerini belirlemede kullandığı bilgiye dayalı bir yöntemdi. Fakat tarihsel süreçte bu bilgi belli ölçüde değişim gösterdi. İnsanların astrolojiyi kullanma nedeni de değişti.