arı sokması

cevaplanabilir entry
sizi saniyeler içerisinde anaflaksiye sokabilecek kadar tehlikeli bir olaydır. dünyaca ünlü hayatta kalma uzmanı bear grylls, televizyon programları çekimi sırasında maruz kaldığı arı sokması sonrasında yanında paramedikler bulunmasaydı hayatını kaybediyordu. videosunu merak edenler için link https://www.bushcraftokulu.com/forum/survival/bear-grylls-ari-sokmasi/
küçükken arı sokmasına bir sefer maruz kalmıştım. tez zamanda iğnesinin batan yerden çıkarılması ve sonrasında bu bölgenin sıcak suya tutulması lazım gelir. çocukken bilgi kirliliği içinde koca karı yöntemi uygulamış ve elimi çamurlamıştım. acıyı azalttığını hatırlıyorum.

sıcak su ne alaka diyen olursa: arının zehri bir çeşit protein ihtiva eder. tavuk yumurtasından da bileceğiniz üzere sıcak proteini katı hale getirir. bu da acıyı minimize eder.

arı sokmasının ölümcül olma ihtimali de vardır. şayet dilinizi bir arı ısırırsa dakikalar içinde diliniz şişecek ve soluk borunuzu tıkayacaktır. ölüme mani olacak tek şey yutak kısmından kesik yöntemi ile açılacak bir delik olacaktir.
umarım böyle bir ölüm şekli bu yazıyı okuyan kişilerin başına gelmez.
Arı soktuktan sonra direkt buz koyun en azından acısını alır.
Farkında bile olmadan o şişkinliği nasıl çıktığını Anlayamazsınız