amsterdam'da yaşam

bir ucundan diğerine maksimum 15 dakika da yürüyerek gidebildiğiniz, içinde size orayı hatırlamamanız için bir sürü alternatiflerin bulunduğu, mimari ve şehir planlaması olarak çok tatlı bi yer olan, yemeklerin ortalama (4-10 euro) arası bulabildiğiniz, hostellerin biraz pahalı olduğu kendi halinde müthiş şehir.
ve etrafındaki köyler gerçekten muazzam bknz:giethoorn
Usain bolt bile bir başından bir başına 15 dakikada gidemez

Hayat pahalı, ulaşım pahalı, konyalı amcalar teyzeler hertarafta
Heineken experince dan red lighta yurume 15-20 dk gibi bir surede gittim ki daha sehrin yarisi bile degildi. Red light bolgesi hakkinda amsterdamda yasayan insanlardan iyi birsey duymadim henuz. Orada yasayan insanlar red lighti utanilacak birsey gibi goruyormus.
ilk posta cevaben.
Amsterdam central'den escape bar'a gitmek için bile en az 20 dakika yürümen gerekiyor. sen amsterdami redlighttan ibaret sanıyorsun galiba.

senede 3-4 kez gittiğim düzene ve insanlarına bayıldığım bir şehirdir amsterdam. Herkes huzurlu herkes rahat. bilindiği gibi yerel halk redlight'i kullanmıyor ve mümkün mertebe yakınından bile geçmek istemiyor.

halkın %85'i toplu taşıma yada bisiklet kullanıyor. Hava desen bi güneşli bi yağmurlu pek ayırt edemiyorsun. ülkenin kuzey batı tarafları daha bi soğuk ve çok rüzgar alıyor.
bir türk olarak yaya, bisiklet ve araç yolunun bir arada oluşu sizi dumura uğratabilir. mimarisi, müzeleri, insanların kaliteli vakit anlayışı, kanalları ve şehrin o doğal işleyişi ‘ben burada yaşamalıyım’ fikrine kapılmama sebep olmuştu.
merkezinde yaşamadığın sürece dünyanın en elit insanlarıyla komşu olabilirsin.
onlarca ülke gezdim aralarında yaşamak istediğim tek ülke olur kendileri.
amsterdam’a daha yeni varıp şehir merkezine geçerken sabah koşusu yapan en az 3,4 kişinin bize doğru bakarak günaydın deyip tebessüm etmesi sonucunda kesin karar vermemi sağlayarak avrupa’da yaşamayı en çok istediğim şehir.
amsterdam kadar güzel bir çok şehir var ki yaşamaya ve az da olsa ülkede kalıcı olmaya karar verdiğiniz an sosyal devlet imkanlarını size sonuna kadar hissettiren ülke. hollandalılar gerçekten kibar insanlar ve bir süre sonra etrafında yaşayan başka ülkeden gelen insanlarda bu duruma uyum göstererek kibar olmaya başlıyor
turkıye dısında her yerın guzel oldugunu dusunup gıtmeyı en cok ıstedıgım yer