almanya’daki dönerin türkiye’dekinden iyi olması

tamamen yeme içme konusunda free biri olarak, ilk yurtdışına çıktığımda her yer kapalıyken dönerciler açıktı. Iyy döner mi yiyeceğim diye ezikleyip daha sonra mecbur kalmıştım yemeye. Artık türkiye’de bize ne eti veriyorlar ya da et mi veriyorlar bilmiyorum ama dönerin hası kesinlikle almanyada.
(Zaten ilk döner ekmek almanyada bulunmuş, daha öncesinde türkiye’de pilavla veriliyormuş)
Bir iki ısırık alıp bayılacaktım bitmesin istedim. Hem ucuz hem doyurucu hem de mükemmeldi. Avrupada bu kadar tutulmasının nedeni ortaya cıktı. Gerçekten işlerini iyi yapıyor dönerciler. Yedikten sonra akşama karın ağrısı olmuyor, 1 haftalık dönerler sunulmuyor ondan heralde. Yurtdısına cıkanlar mutlaka önyargılı olmadan denesinler, müthiş bir lezzet.
tip: Sarımsaklı sos’u bol koydurun, enfes.
almanya ziyaretlerinde bolca tüketilir bizim millet tarafından. çoğunlukla tanıdık bir ses duymak belki yol sormak için uğrarsın. tabi alışagelmiş olduğumuz lezzetten kopamamanın ve ayrıca domuz korkusunun da etkisi büyük. * sadece tat değil sunum olarak da gördüğüm kadarıyla değişik. bildiğimiz dürümün dışında; kutu içinde döner, salata, sos veya pita bread(bizdeki pidenin küçüğü gibi) eşliğinde tüketiyorlar. bazı yerlerde shawarma'da deniyor. tabi bu arap dönerinin adı ama o bölgeye türklerden önce araplar getirmişse bu şekilde deniyor. tek fark, eti o döner kılıcı mıdır nedir ona takmadan önce bolca sirkede bekletmeleriymiş.
kullanılan ürünlerin kalitesiyle ilgili olandır. sadece almanya da değil, avrupa'nın birçok ülkesinde ucuz fiyata güzel döner bulabilirsiniz. ha türkiye'de kralını bulursunuz ama ucuz olmaz. yani kısacası avrupa bizi kısnamıyor arkadaşlar*.