almanca

kelimelerdeki -r leri -ğ seklinde okundugundan kaba geliyor,o da bir ironi. sch ve ei seslerini cok duyariz konusurken. kuralli konusmak cok cok zor kurallarinin coklugundan. her bir seye artikel getirildiginden her bir sey degistiginden fillerden isimlerden bir de degisigin degisimi gecirdiginden artik basin donuyor, sen degisiyorsun.
dil kurslarına bir araba parası yatırmadan, ingilizce üzerinden internetten öğrenilebilen dil. o kadar fazla öğretici kaynak vardır ki sadece meraklı olmak sizi günlük konuşma seviyesine kadar hiçbir masraf olmadan çıkarabilir, siz yeter ki kendinizi geliştirmek isteyin. sadece müzikleri için bile öğrenilir bir çok güzel alman müziği vardır favorilerim santiano ya da faun gibi. mühendislik öğrencilerinin tercih ettiği dillerdendir, güzeldir almanca.
Temel seviyede ingilizceden öğrenmesi kolay olan ancak üst seviyelerde (B1 ve üzeri) insanı öğrenmeye başladığına pişman eden dildir. Kurallar dilidir ancak her kuralın bir istisnası mutlaka vardır.
Uzun lafın kısası: Life is too short to learn german.
(bkz: radiergummi) gibi ahenkli ve söylemesi çok keyifli bir kelimeyi barındıran dil.

lise zamanlarımda birkaç yıl gördüğüm almanca derslerinde her soruya büyük bir ciddiyetle cevaben verdiğim "radiergummi" kelimesi benim için bütün alman dilidir. (hatta bütün bir alman edebiyatıdır diyecektim ki taş olurum diye diyemedim)