allah

/ 2
islamiyete göre her şeyin yaratıcısı. ol der ve oluverir. (kün feyekün)

turgut uyar'ın arz-ı hal şiirinde bahsettiğine göre ise ezeli sır.
muhafazakar insanların şaşırdıklarında söylediği ilk söz. (bkz: vayamk)
neden ?

neden bir sınav var ?

sonsuz güce sahip, sonsuz zenginliğe sahip ve sonsuz iyiliğe sahip bir kişi kötülüğü hiç yaratmadan, yarattığı insanları sonsuza kadar mutlu olacakları bir yere koymak yerine milyarlarcasının başarısız olup sonsuza kadar işkence göreceği bir senaryoyu neden uygun görür ?

üniversiteye girişte bile sınav oluyor ehe ehe, iyiyle kötü nasıl ayrılacaktı, iyilere haksızlık olacaktı gibi argümanlar cevap değildir, hiç bir zaman olmamıştır. aklınızın ücra köşesinde siz de bunun farkındasınız ancak kendinize itiraf etmeye korkuyorsunuz.

tanım: islam dinine göre evreni ve varolan herşeyi yaratmış olan; sonsuz güç sahibi, sonsuz iyilik sahibi ve sonsuz adaletli tanrı.
İslam mitolojisinin tek tanrısıdır. 7. Yüzyılda ortaya çıkmış ve yayılmıştır.
üzerine tabansız eleştiri ve tartışmanın çok yapıldığı bir kavram.
YÛNUS-31: De ki: “Sizi gökten ve yerden kim rızıklandırıyor? Ya da işitme ve görme yetisi üzerinde kim mutlak hâkimdir? Ölüden diriyi, diriden ölüyü kim çıkarıyor? İşleri kim yürütüyor?” “Allah” diyecekler. De ki: “O hâlde, Allah’a karşı gelmekten sakınmayacak mısınız?”
ZARiYAT-56:
"Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım."
TEVBE-65: Eğer onlara sorsan, "Biz sadece lafa dalmış, şakalaşıyorduk!" derler. De ki: "Allâh ile, O'nun âyetleriyle ve O'nun Elçisi ile mi alay ediyordunuz?"
islam alimleri ekseriyetle allah isminin allaha has olduğunu kelime olarak sadece kendisine münhasır olduğunu söylerler bununla birlikte ilah kökünden türemiş olup “tapınılan, yüceliğinin karşısında hayrete düşülen, gönülden bağlanılıp sığınılan” anlamı verenler de vardır.
şimdi bu sözlüğün bi düzeni var ve bu düzeni sağlayan atminler,moderatörler var dünyada öyle bu düzenin sakfjjsfaisfaisf şaka şaka ne düzeni la olsa böyle mi olur açlıktan ölen çocuklar mı düzen neyin sınavını veriyorlar engelli doğan insanlar neyin sınavını veriyor tamam var olabilir ki ben inanmıyorum ozaman vicdanlı ve adaletli bir tanrı değil sizinkisi onu demeyin anlaşalım
/ 2