albert einstein

manyağın önde gidenidir. sen kalk çok hızlı olursan duvarın içinden geçersin de. olacak iş mi.
1930’lu yıllarda Atatürk’e mektup yazarak çalışmalarına ülkemizde devam etmek isteyen zeka küpü. her yerde gördüğümüz o meşhur fotoğrafı(dil çıkardığı) sürekli fotoğraf çekilmekten sıkıldığı bir davetin sonunda bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş. fotoğrafın orjinalinde zeka küpümüzün yanında başka insanlarda bulunuyor. bu fotoğrafı çok beğenen einstein, sadece kendini alarak çoğaltmış, eşe dosta göndermiş.
izafiyet teorisini geliştiren, kuantum teorisine büyük katkı sağlamış bilim adamı. özel görelelik kuramı ve genel görelelik kuramlarıyla gezegensel hareketleri, uzay zaman konusu, kütleçekimi, ışık hızı gibi şuanda temel olarak kavramları bilim dünyasına açıklamıştır. sadece, evrenin genişlemesini tahmin edememiştir ve en büyük hatası olarak görür. e=mc2 formülünün yaratıcısıdır. newton kurallarının detaylarını açıklamıştık. çok şey borçluyuz kendisine. maxwell ve newton ile birlikte, gezegende yaşamış en zeki adamdır gözümde.
yayınlanan kara delik fotoğrafı ile birlikte geliştirmiş olduğu izafiyet teorisi daha da somut bir hal almış olan bilim insanıdır. kendisi üst düzey zekaya sahip bilim insanlarından biridir gözümde.
almanya'nın (bkz: ulm) kentinde dünyaya gelmiş bilim adamı.
einstein house fırsatım olursa, bu sene gittiğimde görmek istediğim müzesi linktedir.