akyaka

/ 3
yeni tanıştığım şirin tatil beldesi. oraya kadar gidip buz gibi azmak nehrine girmemek olmaz haberiniz ola.
daha önceleri merkezdeki nehre giriş serbestken sonra bütün nehre girişi yasaklamaya çalıştılar. dışarıya doğru olan yerde hala girişler mevcut olsa bile tabelası durmaktadır. burada yüzmek ve balık avlamak yasaktır.
bir zamanlar çınar plajında güneşi batırırdık. sakindi, salaştı. hele de kışları başkaydı keyif. şimdi paralı olmuş diyorlar...
saat 17:00 civarı heryeriniz sivrisinek ısırıkları ile balon balon olabilir
muğlanın bu tarz doğayla iç içe tatil beldelerini ve daha ziyade kasaba-köylerini kışın görmelisiniz. yazın renkler biraz daha sarıya kayarken kışın orlar yemyeşildir. çiçek çiektir her yer. sebebi de buralara kış gelmemesidir aslında, 7 ay bahar 5 ay yaz yaşar buralar. yüzemezsiniz evet ama hem oranın yerlisiyle tanışırsınız (ülkenin en samimi ve sıcak insanlarıdırlar muğla köylüleri) hem de o köylerin gerçek rengini görürsünüz.
Not: memleketim söğüt/marmaris
not2: evet çok özledim memleketimi
Akyaka orman kampına gitmemenizi tavsiye ederim. Tam bir mülteci kampı gibi elektrik dışında hiçbir özelliği yok. Çadırlar iç içe personel kendini kral zannediyor
bir muğla öğrencisi olarak akyaka çok şey ifade eder. kimilerine göre aşkyakadır mesela. ayrıca muğladan en kolay otostop güzergahıdır çıkarsın yücelenin oraya ya da m kapıya 10 dk ya biner 20 dkya akyakaya varmış olursun. haftasonları ve özellikle yaz aylarında inanılmaz kalabalık olur. 54654135468 tane şey yazabilirim akyaka için.
memleket edindiğim tatil beldesi. buz gibi olan azmak nehriyle, hiçbir yerde ateş yakılmamasıyla ve kamp yapılmaması ile bilinir. yani kamp alanı var fakat ücretli. akyaka'ya gidip ooo burası mikemmeeel sabah uyandığımda da şu manzarayla karşılaşırım ben buraya kamp atayım diyemezsiniz. anında yakalayıp kaldırırlar çadırınızı. fakat gece çok ulu orta olmayan bir yere kaçak olarak kamp atma şansınız da oluyor bazen.
iki defa otostopla gittim. yolda kalmanız çok da mümkün değil. mutlaka alan biri çıkıyor.
akyaka, muğla merkezde yaşayan insanların kafalarını dinlemeye gittiği en yakın tatil beldesi.
Eskiden çok sakin olan son 3 yıldır insan akınına uğrayan etrafındaki koyların şimdilik daha sakin olmasından dolayı oralara göç başlamıştır.
Muğladaki öğrencilerin otostop çektiği yegane yer.
Ekim kasım ve nisan mayıs tatil için daha uygun olduğunu düşünüyorum insan sayısı bakımından.
Buraya gidenler, akbük ve akcapinar taraflarına da mutlaka ugramali. Muğla tarafından geliniyorsa da sakar geçidi asla pas geçilmemeli.
(bkz: sakar geçidi )
/ 3