akıllı telefonların hayatlar üzerindeki etkisi

Artik bildirimler gondermesiyle iyice farkindalik yaratan akilli telefonlar nerede ne yaptigimizi neleri sevip sevmedigimizi kim oldugumuzu en gizli sırlarımızı bile doğru bir şekilde bilen ve sosyal medya aracılığıyla bizleri yönlermeye başladığını düşünüyorum. Black mirror seneryosu gibi ama insanlari yönetmek ve istediği toplumu oluşturmak için bundan daha güzel bir yöntem olamazdı gibi geliyor. Belki ben karamsardüşünüyorum ama yakın gelecek pek özgürlükçü görünmüyor.
olumlu yanları mutlaka vardır bunlardan en önemlisi bankacılık işlemlerini çok kolay hale getirmiştir. maps uygulamaları sayesinde bir yerleri bulmak artık çok daha kolay hale gelmiştir ancak tüm bunların yanında insanların çok daha sanal hayatlar yaşadığını bir kanıtıdır ayrıca örneğin telefon takip programları ile birlikte ilişki yaşadığınız insanların her anını gözetleyebiliyor olmak bunun en ironik hallerinden birisidir. Telefon takip uygulamaları ile birlikte durum çok daha içler acısı hale geldi denilebilir.
En samimi arkadaşların bile birlikteyken yüzlerine bakmadan zaman geçirmelerine sebep olmuştur. Sözde buluşulur, gezilir ama gözler hep telefondadır. Karşıdaki bir şey anlatırken göz kontağı kurma konusu artık android telefonların öncesi zamanda kalmıştır.
türk kızı için şu pantolon u alıp göt cebine sokmaktan ibarettir. başka bir etkisi olduğunu sanmıyorum.

edit: imla
hayatı kolaylaştırdığı bir gerçek. dünyayı cebimize getiriyor
Hayatımızı o kadar ele geçirdi ki getirdiklerinden fazlasını götürüyor bu telefonlar. Birçoğumuz saate bakma niyetiyle telefonu eline alıp ' aa instagrama bakayım, aa kim tweet atmış ' diyerek saatlerce o mecradan bu mecraya dolaşıp saate bakmadan telefonu geri bırakıyordur. Akıllı telefonlar kredi kartı gibi onları kullanmayı öğrenene kadar onlar bizi kullanıyor. Kredi kartları cebimizdeki parayı çalıyordu akıllı telefonlar da bir daha geri gelmeyecek zamanımızı çalıyorlar ama farkına varamıyoruz.
En son Ukrayna gezimde kimsenin İngilizce bilmeyişi ve benim de Rusça bilmeyişim Sorununu Google translate ile çözmüştüm kısmen. Adres bulmada Google maps te çok işime yarıyor. Uber uygulaması da ulaşım için birebir .Bankacılık işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilmek te önemli.Bunların hepsini de bir araya getiren akıllı telefon Sonuçta.