afrika

dünyanın en harika kıtası

medeniyetin doğuş yeri

dünyaya insanlığın ne olduğunu yaşamlarıyla gösterenlerin kıtası

gezgin hasan söylemezin "journey to dreams" (hayallere yolculuk) isimli belgeseli için bisikletiyle gez gez bitiremediği aylar yıllar alacak bir yolculuğun içinde kendini bulduğu kıta.
rahat, derdi tasası az, kafaları açık insanların yaşadığı kıta. genellemeye karşıyım fakat afrika hassas noktam, saldırmayın sözlük kankilerim.
dünyanın en gizemli ama en güzel kıtası. afirkanın bende bıraktığı izlenimleri başka hiçbir kıta ve/veya ülke bırakamadı. evim dışında evimde hissettiğim sayılı yerlerden birisidir afrikada dolu dolu 3 hafta geçirdiğim ev. insanıyla, genciyle yaşlısıyla inanılmaz bir kıta, inanılmaz ve uçlarda yaşamlar sunar. avrupada birbirine benzeyen 10 ülke gezileceğine afrikada doya doya 1 ülke gezilmesi her gezgine çok şey katacaktır.
Afrika'ya benim gibi 2010 dan önce basılmış dolarlar la giderseniz parasız pulsuz kalabilirsiniz. Çoğu afrika ülkesinde eski dolarlar kabul edilmiyor. Keşke euro ile gelseydim demeyin.
Gitmeden önce aşılarınızı ücretsiz bir şekilde, sağlık bakanlığı tarafından seyahat aşılarınızı yaptırtmayı unutmayın.
dünyayı gerçek manada tanımak isteyenlerin tercih etmeleri gerektiğini düşündüğüm kıta. sosyal medyada da gördüğümüz kadarıyla ilkel yaşamın bir parçası hala sürmekte ve özellikle ‘safari’ yapma fikri beni içine en çok çeken olay.
hayvanat bahçeleri yerine tüm canlıları yerinde görebilmek... çok daha güzeldir!